Başkan Akça'dan Karadeniz İhracatçılar Birliği'ne Çağrı!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Türkiye'nin 2024-2025 sezonu fındık rekoltesinin INC tarafından 785 bin ton olarak açıklanmasına tepki gösterdi. Akça, bu tahminlerin gerçeği yansıtmadığını ve geçmişte de benzer yanılmalar olduğunu belirtti.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, INC tarafından Türkiye'nin 2024-2025 sezonu tahmini fındık rekoltesinin 785 bin ton olarak açıklanmasına tepki gösterdi.

Geçen sezona göre düşüş olduğunu belirten Akça, INC'de açıklanan rekolte rakamlarının gerçeği yansıtmadığını savundu.

Akça, "Yurt dışında açıklanan rekoltenin karanfil sayımından yapıldığını biliyoruz ve INC'de her sene açıklanan rekoltenin en az %20 aşağısında resmi rekolte gerçekleşiyor. Biz bunu göreve geldiğimizden beri söylüyoruz" dedi.

Geçen sene INC'de 810 bin ton rekolte açıklandığını ve bunun 600 bin ton civarında olacağını düşündüklerini hatırlatan Akça, "Yanılmadık ve resmi rakamlar da bunu gösterdi. Geçen sene rekolte 600 bin ton civarındayken, INC'de yapılan toplantıda resmi belgelere 650 bin ton olarak geçirilmiş. Bu, onların da ne yaptıklarının farkında olduklarını gösteriyor. Fakat bunu kendi menfaatleri ve çıkarları için gün yüzüne çıkartmıyorlar" diye konuştu.

Akça, bu manipülasyonun Türkiye'nin çiftçisinin, sanayicisinin, tüccarının ve ihracatçısının da sermayesini çaldığını ifade ederek, Karadeniz İhracatçılar Birliği'ne seslendi. Akça, "Bu ülke bizim. Bizim yapacağımız her hamle herkesi ilgilendiriyor. Özellikle fındıkta en fazla ürünü üreten biziz ama maalesef oyun kurucu biz olamıyoruz. Sizin yaptığınız yanlışlar oyun kurmamızı engelliyor. Dolayısıyla gelin burada hep beraber olalım ve bu tekelci yapının karşısına hep beraber dikilelim" dedi.

Akça, ziraat odaları olarak doğru olanı ve bu ülkenin menfaatine olanı konuşacaklarını ve her hamlelerinin bu ülke ve bu ülkenin insanları için olduğunu vurguladı.

16 May 2024 - 13:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu