Kalp Krizi Genç Yaşlı Dinlemiyor!

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, gençlerdeki kalp krizi vakalarının artışı konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, İskemik kalp hastalıklarının çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini vurguladı.

" Sigara En Büyük Risk Faktörü" Prof. Dr. Kaya, hastalığın erken yaşlarda belirtilerini gösterdiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Kalp-damar hastalıkları, birçok farklı etkene bağlı olarak gelişebilir ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Ani gelişen damar tıkanıklığı tablosu olan miyokart infarktüsü (halk arasında kalp krizi olarak bilinir), genellikle önceden oluşmuş olan aterosklerotik plağın yırtılması sonucu meydana gelir. 

"Kalp Krizini Artırıyor"  

Aterosklerotik plaklar yaşamın erken dönemlerinde oluşmaya başlasa da ilk belirtiler genellikle kırklı yaşlarda ortaya çıkar. Günümüzde, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, işlenmiş gıda tüketiminin artması ve yaşam stresinin artması gibi faktörlerin yanı sıra sigara kullanımının da artmasıyla birlikte gençlerde kalp krizi görülme sıklığı artmıştır. Sigara, gençlerde kalp krizi riskini artıran en önemli faktörlerden biridir.

Bu risk faktörlerinin bir araya gelmesiyle, genç bireylerde miyokart infarktüsü (kalp krizi) görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca, ailevi yüksek kolesterol, ailede damar duvarını etkileyen hastalıklar, doğumsal kalp hastalıkları gibi faktörler de genç yaşlarda kalp krizi riskini artırabilir.” 

"Düzenli Olarak Kontrol Yaptırmalılar"

“Gençlerin Farkındalığı Artırılmalı” Daha önce yapılan çalışmalarda 45 yaşın altında kalp krizi oranının yaklaşık olarak yüzde 10'larda olduğunu belirten Prof. Dr. Kaya, günümüzde bu oranın yüzde 20'lere yaklaştığını söyledi.

Yani, kalp krizi geçiren beş hastadan birinin genç yaşta olduğunu belirtti. Bölgelerinde de benzer oranlarda gençlerde kalp krizi vakalarıyla karşılaştıklarını ifade etti. Kalp krizi riskinin azaltılabilmesi için özellikle ailesel risk faktörü olanların düzenli olarak kontrollerini yaptırmasının önemine değindi. Ayrıca, gençlerin sigara gibi zararlı alışkanlıklar konusunda bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. 

16 May 2024 - 11:40 Ordu- Sağlık

Mahreç  Sibel Yılmaz