Emek Partisi: "Tasarruf Politikası Emekçilerin Boğazını Sıkıyor!"

Emek Partisi hükümetin açıkladığı tasarruf politikasının işçi ve emekçileri daha da yoksullaştıracağını anlatan bildiri dağıttı.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Emek Partisi (EMEP), hükümetin açıkladığı tasarruf politikasına tepki göstererek, bu politikanın işçi ve emekçileri daha da yoksullaştıracağını savundu.

EMEP Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, "Tasarruf halkın ekmeğinden olmaz!" diyerek, enflasyonun asıl sebebinin sermayenin aşırı kar hırsı ve devletin sermayeye sağladığı kolaylıklar olduğunu vurguladı.

Kaya, EMEP'in bildiri dağıtarak halka gerçeği anlatmaya çalıştığını belirterek şunları söyledi: "Hükümet, enflasyonu engellemek bahanesiyle bir tasarruf açıklaması yaptı. Ancak bu açıklama her zaman olduğu gibi işçi ve emekçilerin boğazını sıkmaya yönelik. Kamu hizmetlerinde kısıtlama, personel alımının durdurulması ve kamuda kullanılan araçlarda kısıtlamaya gidilmesinin arkasında işçi ve emekçilerin maaşlarında artışa gidilmeyeceğinin sinyalleri verilmektedir. İşçi ve emekçilerin ek zam taleplerinin ve temmuz ayındaki maaş artışlarının önü kesilmek isteniyor."

EMEP olarak enflasyonun asgari ücret ve maaşlardan kaynaklanmadığını her zaman söylediklerini belirten Kaya, "Enflasyonun nedenini bilinçli olarak asgari ücretin ve maaşların yüksekliğinden olduğu yanılgısı yaratılmaya çalışılıyor. Oysa enflasyona göre asgari ücret ve maaş artışları belirleniyor. Asıl sorun sermayenin aşırı kar hırsı ve devletin sermayeye sağladığı ekonomik kolaylıklardır. Bu nedenle tasarruf adıyla halkın ekmeğiyle oynamaya son verilsin. Bu gerçeği anlatmak için bildirilerimizi dağıtıyoruz." dedi.

16 May 2024 - 11:10 Ordu/ Ordu- Ekonomi

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu