Uzman Optisyenden Sahte Gözlük Uyarısı

Sahte gözlük uyarısında bulunan Pak Optik işletmecisi Osman Pak, “Güneş gözlüğü seçerken orijinalliğe önem vermeli ve sahtelerinden kaçınmak için güvenli markaları tercih etmeliyiz” dedi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yazın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar gözlerini güneşten korumak için optikçilerin yolunu tutuyor. Ordu’da çok farklı ve özel markalarda güneş gözlüğü satan Pak Optik de yüzlerce çeşidiyle yaza hazır hale geldi.

Sahte gözlüklerin hem dermatolojik açıdan zararlı olduğunu hem de göze ciddi hasarlar verdiğini aktaran Optisyen Osman Pak, güneş gözlüğünün mutlaka optikçilerden alınması gerektiğini savundu.

Uzman Optisyenden Sahte Gözlük Uyarısı

“Ciddi Hasarlar Verebilir”

‘Sahte gözlüklerin hiçbiri normal uluslararası standartlara göre üretilmiyor’ diyen Osman Pak, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Hem dermatolojik hem de görme açısından gözde ciddi hasara sebep olmasından dolayı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. O yüzden sertifikası olan, görme sağlığımızı bozmayacak, görüş kalitemizi artıracak ve gözümüzü koruyacak güneş gözlüğünün yetkili yerlerden alınmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle internette de çok sahte gözlükler var. Markası yazmasına rağmen sahte olarak geliyor. İnternet ve sosyal medyadan gözlük satışlarına kullanıcıların dikkat etmesi gerekiyor. Kesinlikle sahte gözlüklerden uzak durulmalıdır.

“Problemlere Sebebiyet Verir”

Göz karanlık bir ortama maruz kaldığı zaman hemen göz bebeklerimiz büyür. Bunu herkes kendisi test edebilir. Aydınlık bir ortama geldiğimiz zaman ise göz kapaklarımızı kısarız. Kendimizi korumaya alırız ki gözümüz etkilenmesin. O yüzden karanlık bir ortamda göz güvende hissettiği için göz kendini rahat hisseder. Ancak gözlüğün camında herhangi bir filtre sistemi olmazsa, UV koruması olmazsa, güneşteki UV ışınları ile mavi ve mor ışınlar, olduğu gibi korneaya, oradan da retinaya direkt hızlı bir şekilde geçiş yapar. Bu da gözlerde ilerleyen evrelerde katarakt oluşumunun daha da hızlanmasına, güneşten ve UV ışınlarından kaynaklanan çeşitli problemlere sebebiyet vermektedir.”

“Optikçilerden Alın”

Pak, “Güneş gözlüğünü optik müessesesi dışında bir yerden almak tamamen tehlikeli. Çünkü Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği normlar dışında ticaret oluşuyor. Biz hem Sağlık Müdürlüğü hem de Ticaret Bakanlığı tarafından denetleniyoruz. Bize faturası kesilip gelen ürünlerin gümrükte çok ciddi taramaları yapılıyor. Güneş gözlüğü alacak olanlar mutlaka UV koruması olan, belli bir standartta üretilmiş, göz koruması ve güvenliğini sağlayacak olan lenslerden oluşan gözlükleri alması çok mühim. Gözlüklerin ya da güneş gözlüklerin lensleri aynı yapay bir organ gibidir. Göze gelecek olan ışıkları, renk ve ışık seviyesini ayarlar. Hem görme sağlığımız hem estetiğimiz hem de yüzümüze en uygun güneş gözlüğünü tespit edebilmek için yetkili yerlerden yani optikçilerden deneyip almak en güzelidir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

16 May 2024 - 09:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul