Öğrencilere Bilinçli Tüketim Aşılandı

Altınordu Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu'nda düzenlenen "Gıdanı Koru - Sofrana Sahip Çık" eğitimleri, 72 öğrenciye gıda israfının önlenmesi ve bilinçli tüketimin önemi konusunda önemli bir farkındalık oluşturdu.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın öncülüğünde yürütülen "Gıdanı Koru - Sofrana Sahip Çık" kampanyası, gıda üretimi ve tüketiminde geleceğimizi şekillendirecek olan çocuklarımızın farkındalığını artırmayı ve ilgili davranış değişikliklerini benimsemeyi hedefliyor. Bu kapsamda, Ordu'nun Altınordu ilçesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu'nda 72 öğrenciye eğitim verildi.

Gıda israfının önlenmesi ve korunması adına farkındalık oluşturmayı amaçlayan eğitimde, öğrencilere gıda alışverişi yaparken planlı ve listeli hareket etmeleri, sadece ihtiyaç duydukları kadar gıda satın almaları, tüketecekleri kadar hazırlamaları ve gıdaları doğru koşullarda saklamaları gerektiği konularında bilgi verildi. Bu sayede, bilinçli bir tüketim alışkanlığı edinerek israfın önüne geçilmesi ve gıda kayıplarının azaltılması amaçlanıyor.

Kampanya kapsamında verilen eğitimlerle, çocuklarımızın gıda konusundaki bilinç düzeylerinin artması ve gelecek nesillerin daha sürdürülebilir bir gıda sistemine katkı sağlaması hedefleniyor. 

15 May 2024 - 22:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz