XLSX Dosyası Nedir?

XLSX dosyaları, Microsoft Excel ve Office uygulamaları içerisinde bulunan bir tür elektronik tablo yazılımı olarak bilinmektedir. Detaylar haberimizde...

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

XLSX dosya uzantıları çalışma sayfaları üzerine depolanan, çalışma kitapları içerisinde muhafaza edilen, birden fazla çalışma sayfasını içerebilen dosyalardan oluşan hücreler bulunduran verileri düzenleyici rol oynar. XLSX, dosyaları içeriğinde hücreler, satır ve sütunlarla yerleştirilmiştir. XLSX dosyaları aynı zamanda stilleri, biçimlendirmeyi ve matematik işlevleriyle birlikte pek çok şeyi içerebilir.

XLSX Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

Bir XLSX dosyasını dönüştürmek için öncelikle XLSX dosyalarınızı bilgisayara yükleyin. İnternet arama motorları üzerinden XLSX dosyanızı dönüştürmenizi sağlayacak pek çok ücretsiz site bulunuyor. İnternet arama motoruna ‘’XLSX dosyası dönüştürme’’ yazdığınız zaman, çıkan sonuçlar arasından ücretsiz ve size en uygun olanını belirleyin. Sitenizi belirledikten sonra bilgisayarınız üzerinden sisteme XLSX dosyasını yükleyin. En son dönüştürmek istediğiniz formatı seçerek, dönüştürme işlemini başlatın. Daha sonra XLSX dosyanızı dönüştürdüğünüz formatı bilgisayarınıza indirerek, kullanmaya başlayabilirsiniz.

XLSX Dosyasını Excel'e Çevirme Nasıl Yapılır?

Aktif olarak çevrimiçi ortamda bilgisayarınızda bulunan XLSX dosyanızı Excel formatına dönüştürmek için internet arama motorları üzerinde bulunan ücretsiz dönüştürme platformlarını kullanabilirsiniz. Arama motorlarına ‘’XLSX dosyası Excel dönüştürme’’ şeklinde arattığınız zaman karşınıza çıkan sonuçlar içerisinde sizin için en uygun ücretsiz siteyi belirleyin. Siteye önce XLSX dosyasını yükleyin, Excel formatını seçtikten sonra dönüştürme işlemini başlatın. XLSX dosyasını Excel formatına dönüştürdükten sonra bilgisayarınıza indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

XLSX Dosyası Nasıl Yapılır?

Çalıştığınız dosyayı XLSX dosyası formatında kaydetmek istiyorsanız; dosyayı kaydedeceğiniz noktada farklı kaydet seçeneğine tıklayın. Farklı kaydet kısmında bulunan ‘’Yer Ekle’’ bölümünde kaydetmek istediğiniz yeri seçin. Örnek olarak, dosyanızı Web sitesi konumunda kaydetmek için OneDrive ögesini veya Belgeler klasörünü seçebilirsiniz. Dosyanızı yerel bir klasöre kaydetmek için ise Bilgisayarı seçin. Farklı kaydet butonuna gidin. Kayıt türü listesinde yer alan dosya biçimlerine tıklatın. Burada XLSX uzantısını veya çalışma kitabı adını seçebilirsiniz. Dosya adı kutusunda yer alacak olan çalışma kitabı için önerilen adı kabul edin ya da yeni bir isim verin.

XLSX Dosyası Neden Açılmaz?

Bazı bilgisayarlar XLSX dosyasını desteklemeyebilir. Bu durumlarda XLSX dosyası bilgisayar formatında açılmayabilir. XLSX dosyasını pratik bir şekilde bilgisayarınızda açabilmek için öncelikle Microsoft Online Office internet sitesine geçiş yapın. Hesap bilgileriniz ile sisteme giriş yapın. Sistem içerisinde sol sütunda yer alan Excel hizmetini seçin. Burada ‘’Karşıya yükle ve aç.’’ butonuna tıklayın. Açmak istediğiniz XLSX dosyasını bilgisayarınız üzerinden seçin. Dosyanızın boyutuna göre bir süre sonunda dosyaya erişim sağlayabilirsiniz. Açılan dosya üzerinde sınırlı düzenlemeler yapabilirsiniz. Dosya seçenekleri üzerinden düzenlediğiniz dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu şekilde XLSX dosya uzantısını bilgisayarınızda açabilir, dosya üzerinde dilediğiniz düzenlemeleri yapmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca dosya uzantısına dilediğiniz zaman erişim sağlayabilirsiniz. 

# bir, devam, yeni

15 May 2024 - 16:47 - Gündem

Mahreç  Soner Özdemir