IP TV Nedir?

Açılımı internet protokolü televizyonudur. Yani televizyon programcılığının internet üzerinden protokol kullanılarak iletilmesine ve yansıtılmasına denmektedir.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Televizyon istasyonları internet üzerinden kendi yayınlarının izlenebilmesi için IP Video Server kullanmaktadır. Herhangi bir televizyonun internet üzerinden gelen yayınları alabilmesi için IP TV alıcıları geliştirilmiş. İnternet protokol kullanan televizyonlarda olduğu gibi bu alıcılar sayesinde yayınlar internet üzerinden izlenebilmektedir.

Şifreli veya şifresiz olan kanalların IP paketlerine dönüştürülmesi ve internet erişim teknolojileri üzerinden kullanıcıya ulaştırılması şeklinde özetlenebilir. Bu yöntemde dizi veya filmleri uydudan iletmek yerine internet bağlantısı göndererek iletmektedir. İlk yayın 2000’li yılların başlarında World News Now programında kullanılmış daha sonrasında Amerika ve Avrupa ülkelerinde yayılmaya başlamıştır. IP TV çalışmaları Türkiye’de 2008 yılında başlamış, Türk Telekom 2 yıl sonra ise program üzerinde geliştirme yaparak Tivibu adıyla kullanıcılarının hizmetine sunmuştur.

IP TV Yasal Mı?

IP TV kullanmak herhangi bir suç teşkil etmemektedir. Fakat illegal yayın yapmak veya bu yayınları izlemek suç teşkil etmektedir. Kullanılması konusunda öncelik ne şekilde kullanılacağına bağlı olarak değişmekte ve hizmet şifreli kanalları kaçak olarak izleme konusunda kullanılacaksa bu konuda yaptırımları bulunmaktadır. Kanal sahiplerinin rızası ile şifreli kanal ücreti ödeyerek ve yasal olarak kullanıldığı takdirde IP TV’yi kullanmak suç değildir fakat IP TV sahibinin rızası olmadan kullanıldığı takdirde yaptırımlar uygulanmaktadır. Yasadışı bir şekilde kullanıcıya ulaştırılan bu hizmetlerde bir takım yaptırım veya para cezaları verilmektedir.

IP TV Tespit Edilebilir Mi?

IP TV izlemek için öncelikle yayının yapıldığı sunuculara bağlantı gereklidir. Bu sunuculara bağlanıldığında sunucu yöneticisi bağlantı yerlerini belirli sınırlar çerçevesinde görebilmektedir. Yani yayın izlemek için sunucuya bağlanıldığında iz bırakılmış oluyor. Maç izleyenin kim olduğu IP TV üzerinden sunuculara ulaşılması durumunda listelenebilmektedir. Buna rağmen IP TV sunucularına kimlerin bağlandığı tam olarak görülememekte ve tespit edilememektedir. Bu tespit için sunucunun ele geçirilmesi ve bağlanan IP’lere erişim sağlanması gereklidir.

IP TV Suç Mu?

IP TV teknolojisini kullanmak suç değildir. Fakat teknolojinin kullanımına bağlı olarak suç durumu teşkil edebilmektedir. İllegal olarak yayın yapmak ve bu yayınları izlemek suç teşkiline girmektedir. Bilinenin aksine IP TV izlemek suç teşkil etmektedir. Yani IP TV’yi illegal olarak yayınlamak kadar illegal olarak izlemek suçtur. Suç olmaması için kanal veya yayın sahibinin izni alınmalıdır. Emeğe saygı gösterilmesi ve yasal zemine uygunluk sağlaması açısından IP TV satıcılarından uzak durulması tavsiye edilmektedir.

IP TV Güvenli Mi?

Gerek kurulumu gerekse sağladığı faydayla orantılı ve farklı yayın seçenekleriyle teknolojinin bize sunduğu önemli hizmetlerden bir tanesidir. Fakat illegal olarak ve lisanssız yayın yaparak orijinal yayıncıları büyük zarara uğratan ve kullanıcıların cezalandırılmasına neden olan bir hizmet olduğu için güvenilir olarak nitelendirilmemektedir. IP TV hizmeti kullanılacaksa yasalar uygun olarak sunan platformlardan satın almak gerekliliği taşımaktadır.

IP TV Nasıl Kullanılır?

IP TV kullanarak televizyon veya herhangi bir yayın izleyebilmek için öncelikle aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. İnternet bağlantıları sayesinde sinyaller alınarak bunlar televizyona aktarılır. İnternet bağlantısının yanı sıra Smart TV özellikle bir televizyonun olması IP TV kullanmak için yeterli olacaktır. Uydu alıcısının Wi-Fi destekli veya Ethernet destekli olması gerekmektedir. Uydu alıcısı veya ilgili kutunun bu bağlantıları yoksa IP TV’yi kullanmak mümkün olmamaktadır.

15 May 2024 - 16:45 - Gündem

Mahreç  Soner Özdemir