Esnaf Kredi Faiz Oranları Düşebilir!

Esnafın kullandığı kredi faiz oranlarının yükselmesinin esnafın yararına bir hamle olduğunu belirten Altınordu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Celal Dindar, faiz oranlarının düşmesiyle yine bu oranların düşebileceğini açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Esnafların kullandığı kredi faiz oranlarının yükseltilmesini değerlendiren Altınordu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Celal Dindar, bu hamlenin yine esnafların yararına bir hareket olduğunu açıkladı.

Devletten Yüzde 50 Sübvanse

Bu kredilerde devletin yüzde 50  sübvansesi bulunduğunu hatırlatan Başkan Celal Dindar, “Geriye yönelik faiz artışları oldu ama bu olmasaydı, yani sabit kalsaydı bu sefer esnafların mesleki kollarına göre bu kredi faizleri değişkenlik gösterecekti. Eğer bu faiz artışları olmasaydı, devletin yüzde 50 oranında kredilere verdiği sübvansesi ortadan kalkacaktı. Bu sefer de esnaflar daha büyük mağduriyet yaşayacaktı. Yani banka cari faizleriyle aynı konuma gelebilecek orada krediler olacaktı” dedi.

“Kredi Faizleri Düştüğünde Oranlar Düşebilir”

Banka faizlerinin düşmesi halinde yine oranların düşeceğini ifade eden Başkan Dindar, “Halk Bankası bu esnaf kredilerinde zaten ciddi oranda zararda. Yani esnaf 0.75'ten kredi kullanmış ancak şu anda ortalama banka cari faizler 6'yı buluyor. Şuanda bizde hala güncel kredi faiz oranları 2.9. Bir de yarın banka faizleri düştüğünde muhtemelen de düşürecekler bu oranları” diyerek açıkladı.

“Banka Kredileri Kapalı”

Başkan Dindar, banka kredilerinin kapalı ancak esnaf kredilerinin açık olduğunu sözlerine ekleyerek şunları söyledi; “Her ne kadar esnafın zararına gözükse de şu anda totale bakıldığında esnafın bunda zararı yok. Şuanda banka kredileri kapalı. Ancak bizim krediler açık ve kredi vermeye devam ediyoruz. Banka zaten esnafa verdiği bu kredilerle yıllardan beri zarar ediyor.”

Özel Haber: Soner Özdemir

15 May 2024 - 16:40 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir