"Fındık Fiyatını Düşürme Operasyonu"

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık ihracatçıları birliği tarafından açıklanan rekolte tahminlerinin gerçeği yansıtmadığını ve fiyatları düşürmeye yönelik bir operasyon olduğunu savundu. Adıgüzel, İtalya, ABD ve Çin gibi ülkelerde rekolte tahminlerinin şişirildiğini belirterek, Türkiye'deki rekoltenin de aşırı tahmin edildiğini söyledi.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık ihracatçıları birliği tarafından açıklanan rekolte tahminlerinin gerçeği yansıtmadığını ve arz fazlası algısı yaratarak fiyatı düşürmeye yönelik bir operasyon olduğunu savundu.

Adıgüzel, İtalya, ABD ve Çin gibi ülkelerde rekoltelerin şişirildiğini belirterek, "Çin için 75 bin ton rekolte belirlenmiş. Ancak en fazla 20-30 bin ton fındık üretiliyor ve iç piyasasına yetmiyor. Sıfır ihracatı var. Aynı durum İran için geçerli 18 bin ton gösterilmiş. İhracatı yok. İtalya’da 140 bin gösterilmiş. Geçen yıl 100 bin ton dediler, 75 bin ton çıktı. Bu yıl da 100’ü geçmesi imkansız" dedi.

Türkiye'deki rekoltenin de 785 bin ton olarak öngörülmesine tepki gösteren Adıgüzel, "135 bin ton da devredenle toplam 920 bin ton. Oysa stokun 90 bin tonu geçmesi mümkün değil. Çünkü ihracat 590 bin, iç tüketim 120 bin, çürük vs. 25 bin.. geçen yılki gerçekleşen miktardan düştüğümüzde devreden 90 bin tonu geçmiyor. Yine geçen yıl 800 bin ton tahmin açıklanmış, ancak 690 bin ton gerçekleşmiş, %15 sapma olmuştu. Bu sene INC’nin toplantısı 8 Mayıs’ta başladı. Henüz o tarihte çotanak sayımı yapılmış değildi. Doğu Karadeniz’den 4, Batı Karadeniz’den 3 ilden kısıtlı verilerle bu sayılar oluşturuldu Toptan hatalı. İçeride ve dışarıda şişirme rakamlar ile bu şekilde dünya rekoltesi 1,5 milyon ton gösterilmiş. Ancak 1,2’yi geçme ihtimali görünmüyor" şeklinde konuştu.

Adıgüzel, kokarca zararlısının da rekolteyi olumsuz etkileyeceğini savunarak, "En az %20 randıman kaybı rekolteye kilo bazında doğrudan %20 oranında etki edecektir. Daha hasat zamanına kadar meteorolojik şartlar nedeniyle de ilave kayıplar söz konusu olacaktır. Örneğin geçtiğimiz günlerde Trabzon ve Giresun’daki güçlü rüzgar ciddi hasara neden oldu. Bu açıklanan rekolte gerçekçi değildir. Arz fazlası algısı yaratarak fiyatı düşürmeye yönelik bir operasyondur. Her yıl tekrarlanan bilindik bir taktiktir." dedi.

Fındık üreticilerinin nakit sorunu ve yüksek kredi faizlerinin de sıkıntılarını artırdığını belirten Adıgüzel, "Hasatla beraber %15-18 fındığın işçi parası vb. acil ödemeler için pazara indirilir. Bu ilk arzı karşılamak için piyasanın nakit paraya ihtiyacı vardır. Özel sektördeki bu nakit darlığını TMO görevini zamanında yaparak telafi etmelidir. Bu şu demektir; TMO şimdiden sürece hazırlanmalı ve fındık fiyatı hasat başlamadan açıklanmalıdır. Zaten tasarruf tedbirleri kapsamına tarım dahil edilmemiştir." diye konuştu.

Adıgüzel, 10 yıldır değişmeyen 170 TL destekleme fiyatının da yetersiz olduğunu savunarak, "Laf olsun diye verilen bir para haline gelmiştir. Ya tamamen kaldırın biz de 2006 yılındaki kanundan ve Anayasa’dan doğan hakkımızı hukuki yollardan arayalım. Ya da Anayasa’nın amir hükümlerince doğru düzgün destek verin." dedi.

Son olarak Adıgüzel, çay ve fındık taban fiyatlarının da maliyetlerin altında olduğunu belirterek, "Daha önceki gün, 21 lira maliyetli çaya 17 TL. Geçen yıl 85 TL maliyetli fındığa 83,5 TL verilmesi de aynı politikanın ürünüdür. Bu sene çay taban fiyatını da, utanmış olacaklar ki, basına ve halka doğrudan duyurmak yerine sosyal medyadan ilan ettiler” ifadelerini kullandı.

15 May 2024 - 16:13 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu