“İklim Değişikliği Yok Oluşumuzu Hızlandırıyor”

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, 15 Mayıs Dünya İklim Günü'nün önemine dikkat çekerek, Ordu'da iklimi olumsuz etkileyen maden ocaklarını eleştirdi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
“İklim Değişikliği Yok Oluşumuzu Hızlandırıyor”
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, 15 Mayıs Dünya İklim Gününün önemine değindi. Ordu’da iklime zarar veren ‘Maden Ocaklarını’ eleştirdi.

“Günün sadece adı var” diyen Coşkun Özbucak, “Maden ve enerji yatırımlarıyla doğanın talan olmasını kolaylaştırıyoruz” vurgusu yaparak şu ifadelere yer verdi;

“İklim Değişikliği Yok Oluşumuzu Hızlandırıyor”

 “15 Mayıs Dünya İklim Günü olarak ilan edildi. Yaşanmışlıklara bakıldığında yalnızca ilan edilmişliğiyle kaldığını görüyoruz. Çünkü ilan edilen günlerle ilgili ilk görev ve sorumluluk iktidara düşmektedir. Yaşanmışlıklar bunun tersini gösteriyor. Halk sahip çıkarken iktidarlar ekolojik yıkımlara olanak tanıyarak iklim değişikliğine neden olan uygulamaları kolaylaştırıyorlar. Türkiye’de de bunu yaşıyoruz. Bir hafta önce Meclis’te onaylanan yeni maden ve enerji yasası bunun en somut örneği oldu. Artık maden ve enerji yatırımlarıyla doğanın talanı kolaylaşacak.

 “İktidar Tarafından bU Günün Bir Anlamı Yok”

 Dünya, Türkiye derken ilimize baktığımızda da canımızı yakan maden ve enerji yatırımlarını görüyoruz. Arkası kesilmeyen projeler uygulandığında yaşam alanı kalmayacak. İlimizin yüzde 74’ü maden sahası olarak ilan edildi. Buna enerji sahaları dahil değil. Ormanlar, dereler, tarım araziler, meralar göz göre göre yok ediliyor. Bütün olarak baktığımızda Dünya İklim Günü’nün iktidarlar tarafından anlamı kalmıyor.”

 “Ekolojik Yıkıma Karşı Mücadele Etmeliyiz!”

 Herkesi duyarlı olmaya davet eden Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, “Mücadele ederek iklimin yok olmasını engelleyebiliriz” dedi ve şu şekilde konuştu;

“Dünya İklim Günü’nü halk olarak değerlendirip sorunların gündeme getirildiği, duyarlılığın artırıldığı bir gün olarak değerlendirebiliriz. Yani ekolojik yıkıma karşı mücadelenin önemini bilince çıkarabiliriz.   

“İklim Değişikliği Yok Oluşumuzu Hızlandırıyor”

 “Köstebek Yuvaları Gibi taş Ocakları Var”

Madenler demişken Ordu’daki projeleri anımsatmak iyi olacak. Maden denince yalnızca siyanürle altın ayrıştırması projeleri akla gelmesin. Taş ocakları da maden kapsamında. Bunu belirterek Ordu’nun durumunu özetleyeyim: Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırması yapan maden alanının yanına gitmeyen olsa da görsellerde görmeyen yoktur. Fotoğrafın anlattığı korkunç. Bir yerinde görenin duygularını duyumsayın. İnsanın içi acıyor. Kabadüz’de maden sahası var. Bu maden zaman zaman Melet Irmağı’nı kirlettiği için sularımız kesilmişti. Perşembe, Kabadüz, Ulubey, Gölköy ve Mesudiye, Aybastı, Korgan’da maden sahaları projeleri ÇED sürecinde. Fatsa, Ünye, Ulubey ilçelerimizde bentonit madeni; tüm ilçelerimizde köstebek yuvası gibi taş ocakları var. Enerji projelerini saymıyorum. Tüm bunlar Dünya İklim Günü’nde konuştuklarımız. İklim değişikliği yok oluşumuzu hızlandırıyor.

“Bu Mücadele Geleceğimizi Kurtaracak!”

 Bu gerçekler ışığında iktidarlar yaşam alanların yok olmasına yönelik kolaylaştırıcı yasalar çıkarsa da bizlere de düşen yaşam alanlarımızı korumaya yönelik mücadele etmek. Bu mücadele geleceğimizi kurtarmanın da bir yolu diye düşünüyorum.”

 

Özel Haber / Sibel Yılmaz 

15 May 2024 - 14:30 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz