Sel Risklerini Azaltılacak!

Sel Risklerini Azaltmada Kullanılacak 8 İş Makinesi Dere Islahına BaşladıÜlkemizde sel ve taşkın risklerinin azaltılması amacıyla İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce başlatılan “Risk Azaltma Faaliyetleri Kapsamında Dere Islahı Çalışmalarına Dair İş Birliği Protokolü“ kapsamında ilimize tahsis edilen 8 paletli ekskavatör ile dere ıslahı çalışmalarına başladı.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Sel Risklerini Azaltılacak!
Sel Risklerini Azaltılacak!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu'da, sel ve taşkın risklerinin azaltılması amacıyla İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan "Risk Azaltma Faaliyetleri Kapsamında Dere Islahı Çalışmalarına Dair İş Birliği Protokolü" kapsamında ilimize tahsis edilen 8 paletli ekskavatör ile dere ıslahı çalışmaları başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla 29 Nisan 2024 tarihinde AFAD Başkanlığı'nda düzenlenen törenin ardından Karadeniz bölgesindeki 13 ilimize gönderilen 111 iş makinesinin kullanımına başlandı.

Sel Risklerini Azaltılacak!

Karadeniz bölgesindeki 13 ilde sel, su baskını ve taşkınlara yönelik risk azaltma, müdahale ve iyileştirme çalışmalarında kullanılacak olan 111 iş makinesinden Ordu'ya tahsis edilen 8 iş makinesi, bugün Altınordu ilçesi ile Perşembe ilçesinin sınırını oluşturan Akçaova Irmağı'nda çalışmalarına başladı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Vali-AFAD Başkanı Okay Memiş, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Memiş, Karadeniz'deki derelerin ıslahının projesinin Ordu ayağının başlama merasimi bir araya geldiklerini belirterek, bütün dünyada ve Türkiye'de iklim değişikliği sonucunda olduğu değerlendirilen ve daha önce hiç tanık olmadıkları doğa olaylarına maruz kaldıklarını söyledi.

Sel Risklerini Azaltılacak!

Memiş, inşallah bundan sonra risk azaltma çalışmalarına hep birlikte şahitlik edeceklerine vurgu yaparak, "Bu konuda ilk ıslah çalışmasını Ordu'dan başlatıyoruz. Giresun, Rize, Trabzon, Zonguldak, Sinop, Karabük, Kastamonu ve diğer illerimizde bu çalışmalar devam edecek." dedi.

Son 3 yılda 113 vatandaşın bu sellerden hayatını kaybettiğini belirten Memiş, "400'ün üzerinde de vatandaşımız yaralandı. İnşallah başarılı bir çalışma yürütülür ve önceden aldığımız tedbirlerden sonra hiçbir can kaybı yaşamayız. Bu projenin uygulanmasında destek veren başta sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın İçişleri Bakanımıza, sayın Tarım ve Orman Bakanımıza, bugünkü programa ev sahipliği yapan Valimize teşekkür ederim." açıklamasında bulundu.

Sel Risklerini Azaltılacak!

Programda, Vali Muammer Erol da bir açıklama yaparak, “111 iş makinesinin temini hizmetlere sunulması noktasında gayret ve çabalar ürününü verdi. Bugün de şu an çalışmaları başlatıyoruz. Bu önemli hizmet için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza, AFAD Başkanımıza Ordulular adına teşekkürü bir borç biliyoruz. Bize sağlanan bu imkanlarla DSİ ve AFAD ne yapabiliriz çalışmasını yapalım ve bir program ortaya koyalım demiştik. Bunun sonucunda bize tahsis edilen 8 iş makinesi ile DSİ’nin programına ilaveten 7 ilçemizde 16 derede yaklaşık 70 km dere yatağı temizliği yapılacak. 1,5 milyon metereküp rüsumat temizliği yapılmış olacak. İnşallah bu tamamlandığında da sel ve taşkın baskınıyla ilgili ciddi risk azaltma faaliyeti gerçekleştirilmiş olacak” dedi.

Programa, Vali Muammer Erol, Vali-AFAD Başkanı Okay Memiş, DSİ Samsun Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik’in yanı sıra Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Celal Tezcan, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Fatsa Kaymakamı Avni Kula, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Perşembe Kaymakamı Fatma Turhan Keser, Gülyalı Kaymakamı Hatice Üstün, Gülyalı Belediye Başkanı Medet Cörüt, Deprem ve Riski Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, AFAD Daire Başkanları Davut Şahin, Recep Şalcı, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık, DSİ Samsun Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik, Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Serdar Güzel, Şube Müdürü Turgay Malkoç, DSİ Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Birhan Oğurlu, DSİ Ordu 77. Şube Müdürü Mehmet Kurul, daire müdürleri, AFAD ve DSİ teşkilatı mensupları ile AFAD gönüllüleri katıldı.

Sel Risklerini Azaltılacak!

15 May 2024 - 14:01 - Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu