Seyit Torun'dan Tarımda İstilacı Zararlılar İçin Yeni Kanun Teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Seyit Torun, tarımsal üretimi tehdit eden istilacı zararlılarla mücadele için Meclis’e bir kanun teklifi sundu.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Seyit Torun, tarımsal üretimi tehdit eden istilacı zararlılarla mücadele için Meclis’e bir kanun teklifi sundu. Teklifte, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın istilacı zararlı türlerle etkin mücadele yürütmekle yükümlü kılınması gerektiği vurgulanıyor.

Torun, yaptığı açıklamada küresel iklim değişikliği ve uluslararası ticaret nedeniyle Türkiye'de daha önce hiç görülmemiş tarım zararlılarının hızla yayıldığına dikkat çekti. Torun, “Ülkemizin dört bir yanında çiftçilerimiz, tarım zararlılarının yayılması nedeniyle mağdur oluyor. Bu istilacı türler sadece tarımsal üretimi düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda ağaç ve bitkilerle birlikte hayvan ve insan sağlığını da tehdit ediyor,” dedi.

İstilacı Türlerin Yayılımı Hızla Artıyor

Torun, özellikle kahverengi kokarca böceği (Halyomorpha halys) istilasına dikkat çekerek, bu zararlının fındık üretimini olumsuz etkilediğini belirtti. Kahverengi kokarca böceği, 2016 yılında Gürcistan’da tespit edildikten sonra, 2017’de Artvin’de ve İstanbul’da, 2020’de İzmir’de, son olarak da 2023’te Adana’da gözlemlendi. Torun, böceğin sadece yedi yıl içinde Türkiye’nin kuzeyinden güneyine hızla yayıldığını vurguladı.

Etkin Mücadele İçin Yasal Düzenleme Şart

Torun, istilacı böceklerle bireysel mücadelenin yetersiz kaldığını ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bazı bölgelerde etkin mücadele yürütemediğini ifade etti. “Böceklerle mücadelede en uygun zaman kış ayları olmasına rağmen, Bakanlık yaz aylarına kadar etkili bir imha süreci yürütmüyor,” diye konuştu.

Kanun Teklifinin Detayları

Kanun teklifi ile, Tarım Kanunu'na "İstilacı Zararlılardan Korunma" başlıklı bir madde eklenmesi öngörülüyor. Bu maddeye göre, Bakanlık istilacı zararlı türlerinin tespit edildiği riskli tarım ve orman arazilerinde biyoteknik ve biyolojik mücadeleyi zararlılar tamamen imha edilene kadar sürdürecek. Torun, bu düzenlemenin tarımsal üretimdeki düşüşü engelleyerek ülke ekonomisine katkı sağlayacağını belirtti.

Yasal Süreç Başladı

Söz konusu kanun teklifi, yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek ve hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütecek. Torun, “Çiftçilerimizin kanunlarla korunması zorunluluk haline gelmiştir. Tarımsal üretimimizin sürdürülebilirliği için istilacı türlerle etkin bir şekilde mücadele etmeliyiz,” diyerek teklifin önemini vurguladı.

15 May 2024 - 11:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu