"Resmi Rekolte Temmuz'da Açıklanır!"

Kanada'da açıklanan fındık rekoltesinin geçerli olmadığını dile getiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, "Bu ayda rekolte açıklanmaz resmi rekolte Temmuz ayında açıklanır" dedi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Kanada’da açıklanan rekoltenin hiçbir geçerliliği olmadığını belirterek, “Yine bir senaryo ürettiler. Bu ayda fındık rekoltesi açıklanmaz. Resmi rekolte Temmuz ayında açıklanacak. İtibar etmeyin.” diye konuştu. 

Kanada'da gerçekleştirilen 41. INC kongresinde açıklanan 785 bin tonluk fındık rekoltesine tepkiler her geçen gün büyüyor. 

Masa başında açıklanan fındık rekoltelerinin gerçeği yansıtmadığını bundan önceki yıllarda gördüklerini aktaran Soydan, bu rekolteyi kabul etmediklerini söyledi.

"Bu Şekilde Rekolte Açıklaması Olmaz"

Açıklanan rekoltenin gerçeklik payı olmadığının altını çizen Arslan Soydan, 2024 yılında daldan toplayacak olduğumuz fındıkla alakalı 785 bin tonluk bir rekolte açıklandı. Devirle birlikte 900 bin tonun üzerinde bir fındık rekoltesinden bahsediliyor. Maalesef yine aynı oyun ve senaryolar, bu ay geldiğinde bahçeye girip hastalıklar, zararlılar bakılmadan, dallardaki çotanaklar sayılmadan masa başında rekolte açıklandı. Hem de ülkemizde de değil, ta Kanada’da açıklandı. Bunun aslı asaleti ve hiçbir geçerliliği olamaz. Zaten geçmiş yıllarda açıkladıkları rekoltelerde 100 bin tonun üzerinde düşüşle beraber yanıldıkları da açıkça ortadadır. Bu şekilde bir rekolte çalışması ve açıklaması olmaz.” diye konuştu.

"Üretici Tedirgin Olmasın"

‘Fındıkta rekolte çalışmaları Temmuz ayında yapılır’ diyen Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; “Sektör temsilcilerinin teknik elemanlarının marifetiyle alanlar gezilir, çotanaklar sayılır, hastalık ve zararlılar ile ilgili tespitler yapılır. Gerçeğe en yakın rekolte Temmuz ayında yapılır. Kanada’da açıklanan rekolte, gerçeği yansıtmıyor. Sadece fındık rekolteleri üzerinde algı yaparak üreticileri mağdur ettirip, düşük fiyata fındık alma çalışmalarından başka bir şey değil. Kabul etmiyoruz. Kesinlikle de ne kamuoyunun ne de üreticilerimizin bu rekolteye itibar etmemesi gerekir. Fındık rekoltesi sayımları Temmuz ayında yapılacaktır. Üreticilerimiz kafasını karıştırmasın, tedirgin olmasın.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

15 May 2024 - 11:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz