Hakimbey Apartmanı Davasında Yeni Gelişmeler: "Binada Hasar Yoktu Dediler!"

Malatya'da 6 Şubat depremlerinde yıkılan ve 78 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Hakimbey Apartmanı davasında yeni gelişmeler yaşanıyor. Duruşmada apartman görevlisinin "Binada hasar yok, gidin çatlakları yaptırın oturun" dediği ortaya çıktı. Peki bu bilgi doğru mu? Dönemin yetkilileri neyi biliyordu? 78 kişinin ölümüne neden olan bu trajedinin arkasındaki gizem perdesi aralanıyor mu?

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Malatya'da 6 Şubat depreminde yıkılan ve 78 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Hakimbey Apartmanı davasında üçüncü duruşma gerçekleşti. Duruşmada dikkat çeken ifadeler ortaya çıktı.

Apartman görevlisi Tahsin Gündüz, 2020 Elazığ depremi sonrası binada inceleme yapan ekiplerin "Binada hasar yok, gidin çatlakları yaptırın oturun" dediğini söyledi. Gündüz ayrıca, binanın yönetimi ve yetkililerle yaptıkları görüşmeleri de aktardı.

İnşaat mühendisi Ahmet Özer ise, Hakimbey Apartmanı'nın o bölgede yapılan ilk yapılardan olduğunu ve projenin İnşaat Mühendisleri Odası'na sunulduktan sonra kendisine geldiğini ifade etti. Özer, projeye onay verdiğini ve eksiklikler olması halinde ihtar ve ikazlarda bulunduğunu belirtti. Mühendis Özer ayrıca, inşaatın yerinde denetlenmesiyle ilgili bir yükümlülüklerinin olmadığını ve sadece şikayet olması halinde denetim yapabileceklerini söyledi.

Mahkeme, duruşmada avukatların taleplerini de dinledi. Malatya Valisi Ersin Yazıcı'nın talimatıyla hakkında soruşturma başlatılan dönemin Malatya Belediyesi İmar İşleri Müdürü Mustafa Bingöl'ün ifadesinin alınmasına karar verildi. Ayrıca, 2020 Elazığ depremi sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarıyla ilgili belgelerin de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nden istenmesi kararlaştırıldı.

Hakimbey Apartmanı davası, 78 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yıkımın sorumlularının bulunması açısından büyük önem taşıyor. Duruşmanın ilerleyen aşamalarında daha da fazla bilginin ortaya çıkması bekleniyor.

14 May 2024 - 21:10 Malatya- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu