Tebliğ Kabul Edildi!

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu, mevcut uygulamalar doğrultusunda hazırlanan “İnternet Haber Sitelerinin Teknik Olarak Uyması Gereken Kurallara Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”i kabul etti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu, mevcut uygulamalar doğrultusunda hazırlanan “İnternet Haber Sitelerinin Teknik Olarak Uyması Gereken Kurallara Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”i kabul etti.

Resmî ilan ve reklam yayımı ile alakalı internet haber sitelerinin ziyaretçi trafik bilgileri, içerik ve veri güvenliği gibi uymaları gereken teknik kurallar ile bu doğrultuda yapılacak incelemelere dair usul ve esaslar “İnternet Haber Sitelerinin Teknik Olarak Uyması Gereken Kurallara Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”de ayrıntılı olarak açıklandı.

Hüküm Altına Alındı

Tebliğ’deki ‘genel teknik kurallar’ başlığı altında ziyaretçi bilgilerinin güvenliğini sağlayacak güncel SSL/TSL sertifikasına sahip olunmasının zorunlu olduğu belirtilirken, suç olarak tarif edilen içeriklerin yer aldığı internet haber sitelerine bağlantı verilemeyeceği, sayfaların açıklama (description) ve anahtar kelime (tag) alanlarında içerik ile ilgili olmayan ifadelerin yer alamayacağı, sayfaların kaynak kodlarına erişilebilmesi için gerekli tedbirlerin alınacağı hüküm altına alındı.
Bunun yanı sıra ana sayfa, resmî ilan kategori sayfası ve künye sayfasında kontrolleri engelleyebilecek geçiş reklamlarının kullanılamayacağı, ana sayfanın başka bir alan adına yönlendirilemeyeceği ve ziyaretçilerin kendi tercihleri dışında yanıltıcı bir şekilde başka bir siteye yönlendirilemeyeceği hususları ile diğer ayrıntılara yer verildi.

Manipülasyona Geçit Yok!

Tebliğ’de ziyaretçi trafiklerinin ölçümü ve manipülasyona ilişkin detaylar da yer aldı. Ziyaretçi trafik bilgileri hesabında 1 saniye ve altı olanların dikkate alınmayacağı, takip kodunun çalıştırılması amacıyla hiçbir otomatik program veya düzenek kullanılamayacağı, takip kodunun url dizini ile tetiklenemeyeceği, takip kodunun gerçek olmayan kullanıcılar dışında anomali oluşturacak şekilde çalıştırılamayacağı bilgilerine yer verildi.
Tebliğ, 1 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Haber merkezi 

14 May 2024 - 17:06 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz