"Yem ve Yarka Fiyatları Cep Yakıyor"

Yumurta üreticileri, yükselen yem ve yarka fiyatlarından dolayı zor günler yaşıyor.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, artan yem fiyatlarının yanı sıra yarka fiyatlarının yüksek olmasının da yumurta üretimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Yem fiyatlarıyla başa çıkamaya yumurta üreticileri, yarka fiyatlarının da 250 liraya dayanmasıyla zor günler yaşamaya başladı.

Önceki yıllarda yarka fiyatlarının belli bir ölçüde devam ettiğini ancak son dönemde artan fiyatların artık üreticileri zorladığını aktaran Yusuf Uzunlar, buna karşın yumurta fiyatlarının ise yerinde saydığını dile getirdi.

“Yarka Fiyatlarına Çözüm Bulunmalı"

Artan girdi maliyetlerinin yumurta üreticilerini olumsuz etkilediğine değinen Uzunlar, şunları söyledi; “Yem fiyatları yumurta üretiminde en büyük maliyet. Sürekli artan bir yem fiyatları var. Maliyetler sadece yem ile de gitmiyor. Bir de sürekli zamlanan yarka fiyatları var. Daha önceki yıllarda yarka fiyatları belli bir orada seyrediyor ve üreticileri zorlamıyordu. Ancak son yıllarda yarka fiyatları yumurta üretimi yapanları zorlamaya başladı. Ortalama bir yarka 250 liraya yaklaştı. Böyle bir ortamda yeme de büyük paralar harcayan üreticiler nasıl kazanacak? Mutlaka yarka fiyatlarına bir çözüm bulunmalı. Tabi bunun için öncelikle yem fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

13 May 2024 - 15:40 Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul