"İthal Et De Ucuz Değil"

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Ordu İl Başkanı Resul Demir'den uyarı: Kırmızı ette iç piyasada açık var! ithal et de ucuz değil.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Ordu İl Başkanı Resul Demir, iç piyasada kırmızı et yetersiz olduğu için ithal edildiğini ancak gelen etin de çok ucuz olmadığını söyledi.

Her şeye zam gelirken, besicilerin sattığı et fiyatlarına zam gelmediğine dikkati çeken Demir, dengesiz fiyat artışlarının besicileri olumsuz etkilediğini dile getirdi.

"Açık Var"

Kırmızı ette iç piyasanın yetersiz olduğunu ancak ithal gelen etlerin de çok uygun olmadığını belirten Resul Demir, “Kırmızı ette açık var. Dün yoktu ama bugün var. İster istemez dışarıdan ithal et gelmek mecburiyetinde ama o da ucuz değil. İçerideki üretimin azalmasından ve doların pahalanmasından dolayı getirilen et de çok uyguna gelmiyor. İthal edilen ey, iç piyasadaki fiyatlara yakın. Dolayısıyla et fiyatları az olmasından dolayı yukarı doğru gidiyor. Kırmızı ette iç piyasada şu anda arz talebi karşılamıyor. Yeterli hayvan yok. Açık var. Fiyatlar yukarı doğru tırmandı gidiyor. Bunun çözümü ise üretimi artırmak.” diye konuştu. 

"Üretmeye Destek Vermek Lazım"

‘İç piyasada gelecek yıllarda sıkıntı yaşanmaması için en azından bir an önce tedbir alıp üretimi daha da artırmak lazım’ diyen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü; “Üretmeye daha çok destek vermek lazım. Üreticiyi tekrardan sektöre kazandırmak gerekiyor. Türkiye’de son zamanlarda büyük işletmeler kuruldu. Kurulan işletmeler de tekelleşme yoluna gitti. Onlarda fiyatları yükseltmeye çalışıyorlar. İç piyasada kendilerine göre işletmedeki hayvanları daha yüksek fiyata satmak için piyasayı bir şekilde yükseltiyorlar. Bunu sosyal medya üzerinden bile yapıyorlar. Aile işletmelerine, küçük işletmelere destek verip hayvancılık üretiminin tekrar ülke içinde arttırılması gerekiyor. Kırmızı et de açık devam ediyor. Süt kısmen iç piyasada döngüsünü sağlıyor. Ancak et iç piyasaya yetmiyor.”

Hayvancılık işiyle uğraşanların artık yeme gelen zamlarla baş edemediğini aktaran Demir, bu konuda devlet desteği verilmesini talep etti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

13 May 2024 - 15:10 Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul