Ahmet Ercan'dan İzmir'e Deprem Uyarısı

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 4 yıl önce 6,6 büyüklüğünde deprem yaşanan Sığacık'ta 7.3 büyüklüğünde deprem riski olduğunu belirterek u...

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 4 yıl önce 6,6 büyüklüğünde deprem yaşanan Sığacık'ta 7.3 büyüklüğünde deprem riski olduğunu belirterek uyarıda bulundu.

Marinanın Genişlemesine Karşı Eylemde

Ercan, İzmir'in Sığacık Mahallesi'nde marinanın genişlemesine yönelik yapılan girişime karşı düzenlenen eylemlere katıldı. Eylemde konuşan Ercan, Sığacık koyunun korunması gerektiğini vurguladı ve marinanın genişletilmesine karşı çıktı.

"7.3 Büyüklüğünde Deprem Olabilir"

Ercan, 2020 yılında yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremi hatırlatarak, "Bundan sonra daha büyük bir felaket yaşanabilir çünkü depremin resmi büyüklüğü 6.6. Ancak depremin gerçek büyüklüğü 7. Bu yüzden gelecekte daha büyük bir deprem ve tsunami yaşanabilir. Burada olabilecek en büyük deprem 7.3 büyüklüğünde olabilir. Bu nedenle sadece Sisam'da değil, Girit, Rodos, İkaria veya Sakız Adası'nda meydana gelebilecek bir depremin etkisi aynı şekilde hissedilir." dedi.

Sığacık'ta Hem Deprem Hem de Tsunami Yaşandı

2020 yılında Bayraklı ve Bornova'da büyük yıkıma yol açan depremin ardından, merkez üssüne en yakın sahil olan Sığacık Mahallesi'nde tsunami de meydana gelmişti. Tsunamida 1 kişi hayatını kaybetmiş ve birçok tekne batmıştı.

Bilimsel Veriler Dikkat Çekiyor

Prof. Dr. Ercan'ın uyarıları, Sığacık'ta yaşayanlar için endişe verici. Bilimsel veriler de bölgede 7.3 büyüklüğünde deprem riskinin olduğunu gösteriyor.

Yetkililerden Önlem Alınması Bekleniyor

Uzmanlar, yetkililerden bölgede gerekli önlemlerin alınmasını ve depreme hazırlıklı olunmasını istiyor. Sığacık sakinleri de can ve mal güvenliklerinin korunması için gerekli adımların atılmasını bekliyor.

12 May 2024 - 19:29 - Gündem