Ünye’de Fındık Üreticilerine Uyarı!

Ünye İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri tarafından üreticilere kahverengi kokarcayla mücadele eğitimleri tüm hızıyla sürüyor.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Son olarak Ünye’nin Gölceğiz Mahallesi’nde Kahverengi Kokarca Mücadele Eylem Planı kapsamında İlçe Müdürlüğü personeli Ziraat Mühendisi Özgür Beşlioğlu’nun sunumlarıyla Kahverengi  Kokarca Mücadelesi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda üreticiler hem zararlı hakkında bilgi sahibi olurken hem de nasıl mücadele edileceğini öğrendi.

Ünye’de Fındık Üreticilerine Uyarı!

Toplantıda fındık ürününün önemli zararlılarından olan Kahverengi Kokarcanın kışlaklardan çıkarak, öncelikle kışlak çevresinde konukçulara zarar yapmaya başladığı açıklanırken şu hususlara dikkat çekildi:

“Kahverengi kokarcada ilk erginler görüldüğünden zararlıya karşı 1. ilaçlama, fındığın iç doldurma döneminde 2. ilaçlama, yeni nesil erginlere karşı da fındığın olgunlaşma döneminde 3. İlaçlama yapılması gerekiyor.

Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünlerinin Bakanlığımız Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanında belirtildiği, fındıkta Kahverengi Kokarca zararlısı için ruhsatlı bitki koruma ürünlerinin tercih edilmesi önem arz ediyor.

Fındığın önemli zararlılarından bir diğeri de fındık kurdu ve kimyasal mücadelenin ergin fındık kurdu zararlısının mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm) yapılması gerekiyor.

Fındık kurdu mücadelesine karar vermek için, önce her 2-3 günde bir; güneş doğmadan, sabahın erken saatlerinde fındık kurdu sayımı yapılmalıdır. 10 Ocakta 2 ve daha fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalı, aksi taktirde ilaçlama yapılmamalıdır. Fındık kurdu popülasyonun yüksek olduğu yerlerde, yumurta koyarak yaptığı zararı engellemek için çiftleşme döneminde (mayıs sonu-haziran başı) ikinci bir ilaçlama yapılmalıdır.”

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yapılan tespitlere göre; ilimizde fındık kurdu mücadele zamanı sahil kesimde 6 Mayıs, orta kesimde 9 Mayıs ve yüksek kesimde ise 12 Mayıs tarihinden itibaren başlanması gerektiği, ilaçlamaların bir haftalık süre içinde bitirilmesi ve ilaçlamada etkinliği artırmak için çiftçiler birlikte hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

İlaçlama Dikkat Edilecek Hususlar  

İlaçlama esnasında hiçbir şey yenilip içilmemeli gözlük, maske, eldiven, tulum ve çizme mutlaka giyilmelidir. İlaçlama bittikten sonra mutlaka bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Boş ilaç ambalajları gelişi güzel çevreye atılmamalı uygun bir şekilde bertaraf edilmelidir. İlaçlama yapılan bahçelerde 10 gün süre ile hayvan otlatılmamalıdır.

Arıcılar da Göz Önünde Bulundurulmalı

İlaçlamalar sırasında arıcılığın da göz önünde bulundurulması gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimizin fındıktan sonra diğer önemli bir geçim kaynağı da arıcılıktır. İlaçlama esnasında arıların su içtiği kaynaklara Bitki Koruma Ürünleri bulaştırılmaması son derece önemlidir. İlaçlamalar akşam saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılmalıdır.

Ayrıca arıcılarımızın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden bulundukları yöredeki mücadele programları hakkında bilgi alarak, mevcut imkanlar ölçüsünde arı kovanlarını ilaçlama yapılacak alanlardan en az 6 km. uzaklaştırmaları gerekmektedir.

Fındık üreticileri ve arıcıların dikkatine! Fındık kurdu ve kahverengi kokarca zararlılarına hep birlikte dur diyelim!”

12 May 2024 - 10:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir