"Engelli Vatandaşımız İçin Kalıcı Çözümler Şart!"

Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, Engelliler Haftası dolayısıyla sorunların çözümü için adımların atılmasını talep etti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Altınordu'da, Engelliler Haftası dolayısıyla Emek Partisi'nin sesi yankılanıyor. Emek Partisi Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, sıradan kutlamalardan ve cek caklı söylemlerden bıktıklarını belirterek, gerçek çözümler istediklerini dile getirdi. 

“10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda da tıpkı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde olduğu gibi bir kutlama gerektirmiyor. Engelliler için farkındalık yaratılmalı. Toplumsal yaşama katılımları ve uyumlarının sağlanması için emek verilmelidir.” diyen Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, yetkililerden sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı.

" Sevgi Engelleri Aşar"

Kaya, engellilerle ilgili konuşmalar cek caklı söylemlerle sınırlı olduğunu vurgulayarak, “Kimse, “sevgi engeli aşar, herkes engelli adayıdır, tüm engellilere geçmiş olsun” gibi saçma sapan sözler ile bu durumu geçiştirmesin. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası bir farkındalık haftasıdır, bu hafta içinde değişik engelli gruplarına özel günler vardır. Engellileri bu hafta içinde fotoğraf karelerine koymak yerine onların sorunları ve sorunların kalıcı çözümleri üzerine farklı çalışmalar yapılmalıdır.” diye konuştu. 

"Engelliler Yardıma Muhtaç Gösterilmemeli"

Engellilerin yardıma muhtaç yurttaşlar olarak görülmemesinin yanlış olduğunu belirten Kaya, “Yerel ve genel yöneticilerin üzerlerindeki sorumlulukları iki fotoğraf karesi veya gazetelere yansıyacak basın açıklamalarıyla atmaları oldukça basit bir durumdur. Engelliler çözüm adımları istiyor. İş olanağı, yaşanabilir bir şehir, sosyal yaşamlarının kolaylaştırılması hala devam ediyor. Engellilerin çalışma yaşamında yer alması, üretime katılması önceliktir. Çalışma yaşamına katılamayanların gereksinimlerinin karşılanması da yardımlarla değil sosyal devlet sorumluluğuyla karşılanmalıdır. Engelliler yardıma muhtaç olarak görülmemeli, gösterilmemelidir.” dedi.

"Muhtaç Edilmemeli"

Engellilerin örgütlü olarak taleplerini dillendirmelerinin önemine dikkat çeken Kaya, “Engelliler etkin olarak taleplerini dillendirmelidir. Bunun yolu da örgütlenmekten geçer. Örgütsüz olanlar verilenle yetinmek zorundadır. Engellilere acıyarak bakanların asıl acınacak olanlar olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Devlet, engellilerin haklarını güvenceye almakla yükümlüdür. Yardım kuruluşlarının, yardımseverlerin yardımlarına muhtaç edilmemeliler. Artık engellilere bakış ve hakları konusunda sesler yükseltilmelidir. Engelliler yardıma muhtaç eden anlayış terk edilmeli, devlet sosyal devlet görevini yerine getirmelidir. Bu nedenle Emek Partisi olarak engellileri bir kez daha hakları için örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Bağımsız örgütlenmeler yanında kent konseyleri kurularak engelli meclisleri aracılığıyla da engelliler sorunların çözümünde taraf olarak olabilmeliler.” dedi.

12 May 2024 - 09:40 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz