“Konut Faizleri Artmaya Devam Ediyor"

Profesyonel Gayrimenkul Uzmanı Bora Tepe, yüksek banka mevduat faizlerinin konut alımını olumsuz etkilediğini belirtti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Profesyonel Gayrimenkul Uzmanı Bora Tepe, “Banka mevduat faizinin çok yüksek olması yatırım için daire alan müşterilerin azalmasına neden oluyor.” dedi.

Konut satışlarının durağanlaşmaya başladığını ve faizlerin yüksek olması nedeniyle vatandaşların konut alımını ertelemek zorunda kaldığını aktaran Tepe, faizlerin düşürülmesi konusunda mutlaka bir adım atılması gerektiğini söyledi.

“Konut Faizleri Artmaya Devam Ediyor

"Ekonomik Daralma Satışları Etkiliyor"

Konut kredisindeki yüksek maliyetlerden dolayı insanların daire alacak finansmanı sağlayamadığına değinen Bora Tepe, sözlerini şöyle sürdürdü; “Banka mevduat faizinin çok yüksek olması yatırım için daire alan müşterilerin azalmasına neden oluyor. Ayrıca konut kredisindeki yüksek maliyetler insanların finansman ihtiyacının karşılanamaması demek. Bu da otomatik olarak satışların düşmesine sebep oluyor. Ayrıca güncel inşaat maliyetlerindeki ciddi artış sonucu fiyatların yükselmesi ve ekonomik daralma da satışları doğrudan etkiliyor.”

"Denge Sağlanacaktır"

Emlak sektörünün yeniden canlanması için mutlaka kredi konusunda bir hamle yapılması gerektiğinin altını çizen Tepe, “ Ordu’da daha önceden imalatı yapılan konutların teslimi bu aylarda yapıldığı için satış rakamları artmıştır. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ordu’da da geçen yıllara oranla satışlar ciddi oranda azalıyor. Eski talebin canlanması için kredi tarafında mutlaka hamle olması gerekiyor. Bunun yanında ikame konut imalatının artması, refakatçi konut imal edilmesi piyasada fiyat konusunda dengeyi sağlamaya yarayacaktır.” diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

30 Nis 2024 - 11:20 - Gündem

Mahreç  Tevfik Kul