Kamp ve Karavan Turizmi ile Ordu’nun Yıldızı Parlar!

Ordu’nun turizminin planlı bir şekilde gelişmesi gerektiğini söyleyen ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, son zamanlar yıldızı parlayan Kamp ve Karavan Turizminde Ordu’nun fırsatı kaçırmaması gerektiğinin altını çizdi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Daha çok fındık tarımına ağrılık verilen Ordu’da Karadeniz şehri olması dolayısıyla turizm anlamında çok çeşitli alternatifler mevcut. Bunlardan biri de son dönemlerde oldukça popüler olan kamp ve karavan turizmi. Pandemiyle birlikte hızla artan Kamp ve Karavan turizmi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD) Başkanı Adnan Sobi, Ordu’da turizm planlamasının iyi yapılarak kamp ve karavan turizmine de ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Kamp ve Karavan Turizmine Uygun”

Ordu’nun doğal alanlarının kamp ve karavan turizmine uygun olduğunu belirten ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, “Kamp ve karavan turizmi de son dönemlerde özellikle pandemiden sonra çok tercih edilen ve tercihin de sayısının çok arttığı bir turizm hareketi. Ordumuz da doğal destinasyonları açısından plaj kentte olması hasebiyle hem kamp turizmine hem de karavan turizmine oldukça hazır bir şehir pozisyonunda. Ancak bu hazır şehrin destinasyonlarının hazır olmadığını görüyoruz. Bunun yanında Ünye'de özellikle Çınar suyu karavanla ilgili ön hazırlık yapmaya başladı. Ama özellikle yeşil turizm destinasyonları olan yaylalarımızda doğanın iç kesimlerinde maalesef kamp ve karavan turizmi ile ilgili hem yönlendirme altyapısı çalışması anlamında hem de sahanın hazırlanması anlamında çok ciddi eksiklerimiz var” diyerek bu alanda da çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti.

“Bilinçli ve Planlı Başlamalıyız”

Ordu’nun gelişmekte olan turizminin planlı başlamasını isteyen Başkan Sobi, şu değerlendirmede bulundu; “Biz Ünye Turizm İşletmeciler Derneği olarak özellikle saha gücümüzü de kullanarak bu destinasyonların hazırlanması anlamında Hem Valiliğimiz bünyesindeki çalışmalara hem de Büyükşehir'in Turizm Kültür Daire Başkanlığı çalışmalarına her türlü desteği vereceğiz. Çünkü Ordumuz gelişmekte olan bir turizm şehri. Dolayısıyla bu gelişime bilinçli ve planlı başlamasını istiyoruz. Bu gelişimine programlı başlamasını ve profesyonelce hareket etmesini istiyoruz. Bu anlamda turizmde özellikle planlı, programlı ve profesyonel başlandığı zaman gelişiminde çok planlı ve bilinçli aynı zamanda da getirisi çok yüksek olan bir hareket oluyor turizm. Dolayısıyla Ordu turizmi hem karavan turizmine hem de kamp turizmine hazır olması lazım. Bunun için de öncelikli yapılması gereken şeylerin başında bu noktaların işaretlenmesi ve yönlendirme tabelalarıyla da hazırlanması gerekir. Bunun için her türlü saha ve altyapı çalışmasında ÜNTİD olarak tecrübemizi Ordumuz ve yönetenlerle paylaşmaya hazırız.”

“Yerel Esnafa Büyük Katkı Sağlar”

Başkan Sobi, kamp ve karavan turizminin yerel esnafa büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Özellikle kamp ve karavan turizmindeki etkisi aslında en fazla yerel esnafa oluyor. Çünkü gelen insanlar günlük gıda ihtiyaçlarını, diğer ihtiyaçlarını şehirden karşılamak zorunda. Dolayısıyla hem yerel esnaf hem köylü esnafımız dediğimiz organik tarımcılar kazanmış olacak. Bu da turizm paydası anlamında Ordu turizmi %60 civarında otelcilik hizmetiyle %30 civarında deniz hizmetiyle kalan %20'lik kısmında kamp ve karavan turizminden karşılamaya başlar. Bunun faydasını arttırması da saha yönetiminden geçer. Dolayısıyla kamp karavan turizminin saha ve altyapı yönetimi ne kadar profesyonel olursa bölgedeki payı da, bölgedeki alacağı pastadaki payın da çok yüksek olacağını düşünüyoruz” dedi.

Bilinçli bir ekiple Ordu turizminin canlandırılması gerektiğini sözlerine ekleyen Başkan Sobi, “Bunun için de turizmi destinasyonlara bölerek dere turizmi projesi ya da planlaması diğer taraftan kamp karavan turizmi planlaması, deniz turizmi planlaması, yayla turizmi planlaması adı altında etaplara bölerek bunun saha yönetimini bilinçli bir ekiple yapılması gerekiyor. Bu anlamda Ordu turizminin içerisinde sahasında bilinçli insanlarımızı bir takım ruhuyla bir araya getirmesini arzu ediyoruz” diyerek açıkladı.

Özel Haber: Soner Özdemir

30 Nis 2024 - 09:50 Ordu/ Ünye- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir