Kibele Ağustos’ta Ordu’ya Gelecek

Ana Tanrıça Kibele Heykeli'nin Ordu’ya gelmesi için gün sayıldığını belirten Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, eski valilik hizmet binasının Ordu Arkeoloji Müzesi olmasının ardından heykelin Ağustos ayında evine döneceğini belirtti.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kurul Kalesi'nde yürütülen kazı çalışmaları sırasında bulunan Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin İstanbul'da sürdürülen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Heykelin Ordu’ya dönmesi için yeni müzede çalışmaların bitmesi bekleniyor.

Uğur Toparlak, Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin, Ordu’da eski valilik binası ile askerlik şubesi ve lojmanı, Altınordu Kaymakamlığı ve eski çevik kuvvet binalarının olduğu yere yapılması planlanan Kültür Alanı içinde yer alacak müzede sergileneceğini dile getirdi.

Kibele Ağustos’ta Ordu’ya Gelecek

“Restorasyon Çalışmaları Tamamen Bitti”

Kibele’nin evine döneceğini aktaran Toparlak, “Ana Tanrıça Kibele Heykelimiz, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin laboratuvarında büyük bir titizlikle restore edildi. Kibele’mize tepeden tırnağa gerekli bütün bakımlar yapıldı. Ana Tanrıça Kibele heykelimiz, eğitimli ve işin ehli kişiler tarafından aslına uygun olarak restore edildi. Şu an restorasyon çalışmaları tamamen bitti. Eski valilik hizmet binamız, Ordu Arkeoloji Müzesi olacak ve kısa bir süre içeresinde Ana Tanrıça Kibele Heykelimizi burada halkımıza sergileyeceğiz. Büyük ihtimalle Ağustos ayının ortalarından itibaren Kibele, evine dönmüş olacak” dedi.
Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü ( Özel Haber)

29 Nis 2024 - 12:20 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak