GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 08:20   Güncelleme : 05-07-2021 08:20

“200 ŞEHİT VERDİK”

“200 ŞEHİT VERDİK”

                 Ordu Mali Müşavir Odası’nda, pandemi sonrası gelen normalleşme ile aylar sonra yeniden yüz yüze bir seminer gerçekleştirildi.

“7326 sayılı kanun uygulamaları” konulu seminere Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir, Ordu Defterdar Vekili Cabir Akın, Ordu SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, OTSO Başkanı Servet ŞAHİN, Giresun Mali Müşavirler Odası Başkanı Azmi Bük ile meslek mensupları ve stajyerler katıldı.

Seminerin açış konuşmasını yapan Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş; odalarına kayıtlı 400 tane mali müşavir ve 50 stajyer ile birlikte Ordu’da bulunan  40 bin vergi mükellefinin bilgisini güncellediklerini belirterek, “Bu eğitimler meslektaşlarımızın bilgisiniz güncellemek adına çok önemli” dedi.

“Ödemeler 3 ayda bir yapılmalı”

7326 sayılı yasaya da değinen Bahadır Baş, “Yapılandırma borçlarının ilk iki taksitini ödeme şartı yanlış bir yaklaşım. Bir diğer konu ise  bir ay SGK taksiti bir ay vergi taksiti ödemek çok ağır geliyor. Ödemelerin 3 ayda bir yapılması lazım. Yine bu seneye münhasıran özellikle iş hayatını ilgilendiren bir durum da vergi ödemeleri için ilk taksit ödeme tarihi 30.09.2021, SGK taksitleri için ise 31 Ekim ayı. Bence ilk ödemeler pandemi koşullarını yaşadığımız bu dönemde 31.12.2021 tarihi olmalıdır. Bu kolaylığı, bu esnekliği vergi mükelleflerine tanınmalıdır” diye konuştu.

“Çarklar sayemizde dönüyor”

İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir; de yaptığı konuşmada, “Bizler Türkiye’nin gerçekleri doğrultusunda elimizi taşın altına koyduk ve Türkiye genelinde 200 tane görev şehidi vererek sorumluluklarımızı yerine getirdik. Belki yeteri kadar bu yaptığımız işleri anlatamadık fakat bugün kamu gelirlerini elde ediyorsa çarklar dönüyorsa ve İş dünyası hayatına devam ediyorsa buna en büyük katkı sunan meslek grubu mali müşavirlerdir” dedi.

Seminer sonunda İSMMMO Eğitmeni Yalçın Sütütemiz’e maddi desteğe ihtiyaç duyan gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunularak TEV tarafından düzenlenen plaket ve Orduspor forması hediye edildi.  Ardından da, SMMM Yeterlilik sınavında başarılı olup Ordu Mali Müşavirler Odasına kayıt yaptıran 4 meslek mensubuna ruhsatları takdim edildi. Haber merkezi