GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2021 20:00   Güncelleme : 11-02-2021 16:55

2. DOZ AŞI BAŞLADI

2. DOZ AŞI BAŞLADI

 

Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan aşılama sürecinde ikinci doz uygulaması dün başladı. Ordu'da 13 Ocak'ta olduğu gibi dün de ilk aşı İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu'na yapıldı.

İlk doz aşının üzerinden 28 gün geçmesi ile birlikte ilimizde sağlık çalışanlarına 2. Doz aşı uygulanmaya başlandı. Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, sağlık çalışanlarının yanı sıra 70 yaş ve üzeri tüm vatandaşların da aşılamasına başlandığını belirterek, bugünden itibaren de 65 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanacağına ifade etti.

Aşılama için tüm altyapı hazırlıkları tamamladıklarını belirten Dr. Mustafa Kasapoğlu; “Aşılama çalışmaları için ilimizdeki tüm hastanelerde yeteri sayıda Aşı Odası oluşturduk. Ayrıca aşılama kampanyasında görev alacak personelimizi belirleyerek eğitimlerini daha önce tamamlamıştık. Dileğimiz bir an önce aşılamanın tamamlanması ve Covid-19 salgınından kurtulmamızdır. Aşı uygulatmak isteyen vatandaşlarımız Alo 182, Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) https://www.mhrs.gov.tr/ veya e-nabız sistemi üzerinden randevu alması gerekiyor” dedi.

“İhmal etmeyin“

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun da, 2. Doz aşıyı vurdurduktan sonra yaptığı açıklamada, Bizim aşıya ulaştığımız gibi bütün insanlar da aşıya ulaşacaklardır. İnsanlar mutlaka aşıya gitsinler. İhmal etmesinler, geciktirmesinler. Ordu'nun 5 bin kişi aşı yapma kapasitesi varken, hala bin 200'lerde aşı yapılıyor. Devletimiz bu aşıları gönderdi ve aşı merkezlerinde bekliyor. Devletimizin verdiği imkanı değerlendirelim. 5 bin kişilik aşı yapma kapasitesini full dolduralım“ dedi.

Tedbirlere devam

Dr. Ali Coşkun, açıklamasının devamında; Mutasyon ne kadar olursa olsun bizim aşımız yine de etkili olacaktır. Aşıdan sonra da koruma tedbirlerinden vazgeçmeyelim. Kalabalık ortamlarda çift maske takalım. Mesafemizi 2 m. olarak belirleyelim. Kimseyle kapalı ortamda 2 dakikadan fazla konuşmayalım“ dedi. Seran Eren Şensoy/Ordu Hayat