Emlakta Çözüm: Rekabetçi Konut Üretimi!

Ordu’da anormal artan konut fiyatlarını değerlendiren Gayrimenkul Uzmanı Bora Tepe, çözümün basit olduğunu belirterek TOKİ’ye işaret etti.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Emlakta Çözüm: Rekabetçi Konut Üretimi!
Haber albümü için resme tıklayın

Endeksa’nın yayınladığı verilerine göre, Türkiye’de konut fiyatlarının reel olarak en çok arttığı şehir Hatay oldu. İkinci sırayı da Ordu aldı. Ordu'da konut fiyatlarını aşırı arttıran faktörleri ve çözüm önerilerini uzmanına sorduk.

Emlak Gayrimenkul Uzmanı Bora Tepe, Ordu’da son zamanlarda anormal şekilde artan emlak fiyatlarını değerlendirerek çözüm önerilerinde bulundu. Arsa maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çeken Bora Tepe, özellikle Altınordu ilçesinde imardan kaynaklı soruna işaret etti.

Emlakta Çözüm: Rekabetçi Konut Üretimi!

“En Büyük Maliyet Arsa”

Emlaktaki en büyük maliyetin arsa olduğunu belirten Emlak ve Gayrimenkul Uzmanı Bora Tepe, şunları söyledi; “Öncelikli konut maliyetlerindeki en büyük faktör arsa. Bölgemizdeki arsalar ülkedeki birçok yere kıyasla yüksek değerlerden fiyatlanıyor. Arsa maliyetlerine yükselen inşaat maliyetleri de eklendiğinde rakamlar yükseliyor.”

Altınordu’daki imardan kaynaklı soruna değinen Tepe, “Bunun yanında 2 sene kapalı olan imardan kaynaklı imalatın olmaması sebebiyle yeni imal edilen konutların fiyatları yükseldi. Özellikle belli bölgelerde emlak arzının yükselmesi talebi hızlandırdı. Bu da fiyatlara yansıdı” diyerek açıkladı.

“Rekabetçi Konut Üretimi Fiyatları Düşürür”

Bora Tepe, çözüm önerisinde de bulunarak, “Rekabetçi konut üretilmesi ve arzın hızlanması rekabet yaratacağı için fiyatlar ancak o şekilde düşüş trendine girer. Devlet de TOKİ vasıtasıyla konut imalatında kar amacı gütmeyen konutlar imal ettiğinde rekabet ortamı oluşacağı için fiyatlarda düşüş beklentisi ancak bu ortamların oluşması ile mümkün olacaktır” diyerek çözüm önerisinde bulundu.

Özel Haber: Soner Özdemir

25 Nis 2024 - 17:40 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir