Tekelci Firmadan Fındık Üreticisine Son Hamle!

Ordu ve Giresun’da serbest piyasada fındık fiyatlarını değerlendiren Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, tekelci firmanın son hamleyle üreticinin elindeki fındıkları ucuza kapatmak istediğini açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

TMO’nun fındık satış kararının ardından serbest piyasada artan fındık fiyatları tekrardan geri gelmeye başladı. Fındık fiyatlarının düşüşe geçmesinin tekelci firma ve ihracatçıların fındık piyasasında üreticinin elindeki kalan fındıkları uyguna kapatma isteği olarak yorumlanıyor. Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, konuyu değerlendirerek fındık piyasası hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Daha İyi Rakamları Görecek”

Fındık fiyatlarının daha iyi rakamları göreceğini düşündüklerini ifade eden Başkan Aydın, “ Bir aksilik olmazsa fındık daha güzel rakamları görecek. Herkes zaten TMO’nun bu kararını bekliyordu. Serbest piyasada fındık fiyatları ihtiyaca göre şekilleniyor. İhracatçı ve tekelci firmalar da son bir hamle yaparak üreticinin elinde kalan fındığı düşük fiyatlara almaya çalışıyor. TMO’nun fiyatıyla serbest piyasa arasında 15 lira gibi ciddi bir fiyat farkı var ve bunu da değerlendirmek istiyorlar” diyerek açıkladı.

“Fındıkta Maliyetler de Arttı”

Fındıktaki maliyetlere de dikkat çeken Başkan Aydın, “İşçilik maliyetleri ve gübre gibi diğer maliyetlerin artmasıyla birlikte bu fiyatlar da eridi. Her ne kadar maliyetlere bakıldığında normal gibi görünse de gider maliyetlerinde bu fiyatlar fındığı kurtarmıyor. O yüzden de yeni sezonda fındığın iyi bir rakamdan satılacağını düşünüyoruz. Bizim aslında TMO’dan beklediğimiz rakamlar 160 lira üzerindeydi. Yeni sezonda fındık fiyatlarının yüksek bir rakamdan oluşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Özel Haber: Soner Özdemir

26 Nis 2024 - 09:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir