Son Gün Bugün!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, stoklarında bulunan kabuklu fındıkların yaklaşık 27 bin tonluk kısmının, yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre KDV hariç olmak üzere peşin bedel mukabilinde talep toplama yöntemiyle satışa açıldığını duyurdu. Alım için son başvuru günü bugün.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kabuklu fındık stoklarının yaklaşık 27 bin tonluk kısmını 16 Nisan'da talep toplama yöntemiyle satışa açmıştı. 

TMO'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kurum, faaliyet alanındaki ürünlerle ilgili aldığı önlemlerle üretici ve tüketici lehine piyasa düzenleme görevini yerine getiriyor. Levant kalite kabuklu fındıklar için 2023 mahsulünün kilogramı 130 lira, 2022 mahsulünün kilogramı ise 124 lira olarak belirlendi.

Firmalar, ürün almak istedikleri miktarın yüzde 10'unu TMO hesaplarına yatırdıktan sonra 22 Nisan mesai bitimine kadar Başmüdürlüklere yazılı olarak müracaat edecekler. Ürün bedelini yatıran firmalara, 24 Nisan'dan itibaren teslimatlar yapılacak. Numune talep eden firmalara ise KDV hariç kilogramı 200 liradan en az 5 kilogram ürün verilecek.

Satışlar, Trabzon, Ordu, Samsun ve Sakarya Başmüdürlüklerinden gerçekleştirilecek. TMO'nun aldığı bu önlemlerle, üretici ve tüketicinin lehine piyasa düzenlemesi yapılarak Türkiye ve bölge ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor. 

22 Nis 2024 - 11:50 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz