Kuyumcudan Çarpıcı Uyarı: Sahte Altın Tehlikesi!

Ordulu Kuyumcu Bedrettin Şimşek, yaz sezonunun gelmesiyle birlikte altına talebin arttığına dikkat çekerek vatandaşları sahte ve ayarı düşük altın konusunda uyardı. Şimşek, sertifikalı altın alınmasını tavsiye etti.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Kuyumcudan Çarpıcı Uyarı: Sahte Altın Tehlikesi!
Kuyumcudan Çarpıcı Uyarı: Sahte Altın Tehlikesi!
Haber albümü için resme tıklayın

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte düğün sezonu açıldı. Vatandaşlar da düğünler için kuyumcuların yolunu tuttu. Ancak son zamanlarda fiyatı iyice artan altında da bir takım oyunlar oynanıyor. Ya sahtesi çıkıyor ya da ayarıyla oynanıyor. Bu yüzden de kuyumculardan vatandaşa sahte altın uyarısı geldi.

“Son günlerde ise bu İran-İsrail geriliminden dolayı altın resmen sıçrama yaptı. Bu işte suistimal etmek isteyen sahtekarların iştahını kabarttı. O yüzden de vatandaşlar altın alırken dikkat etmeli” diyen Şimşekler Kuyumculuk İşletme Sahibi Bedrettin Şimşek, sahte ve ayarı düşük altınlar konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kuyumcudan Çarpıcı Uyarı: Sahte Altın Tehlikesi!

“Sertifikalı Ürünleri Tercih Edin”

Vatandaşın sahte altına aldanmaması için sertifikalı altın almalarını tavsiye eden Bedrettin Şimşek, “Yaz ve Düğün sezonu açılmaya başladı. O yüzden de vatandaşların sahte altın veya ayarı düşük altın gibi konulara dikkat etmesi gerekiyor. Kamu yöneticileri bu konuda vatandaşın aldanmasını engellemek için belli sayıda kuruluşa gram altın ve külçe altın üretme hakkı tanıdı. Dolayısıyla takı amacıyla altın alacak olanların dışında birikim amacıyla altın alacak olanlar gram altın olsun, çeyrek altın olsun, tam liralar olsun bunları alacak olanlar bu sertifika almış firmaların ürünlerini almaya çalışsınlar” dedi.

Kuyumcudan Çarpıcı Uyarı: Sahte Altın Tehlikesi!

“Takı Geleneği Sürüyor, Vatandaş Dikkat Etmeli”

Ordu’da düğünlerde takı geleneğinin sürdüğünü bu yüzden de altına talebin fazla olduğunu belirten Bedrettin Şimşek, vatandaşların da titiz kuyumcuları tercih etmesi gerektiğinin altını çizdi. Şimşek, son olarak şu uyarılarda bulundu; “Paketlenmemiş olan çeyrek altın, tam lira altın gibi ürünlerde de sahtekarlık olabileceği için bu konuda da titiz kuyumculardan altın alsınlar. Yani bir kuyumcu bir altını satabilir, çeyrek altın, yarım altın veya tam altın. Ama kendisi de ayarı düşük ya da sahte altın aldığının ve kendisinin de bunu vatandaşa sattığının farkında olmayabilir. Dolayısıyla mesleğinde titiz olan kuyumcuları tercih etsinler. Bazı insanlar zaman zaman ayarı düşük altınları piyasaya sürmeye çalışıyor. Belki bazı kuyumcular da karlılığı yüksek, marjı yüksek diye o ürünleri tercih ediyor olabilir. Ancak vatandaşlar bu yüzden de titiz kuyumcuları seçmeli.”

Özel Haber: Soner Özdemir

22 Nis 2024 - 09:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir