Belediye Başkanlarına Silahlı Saldırı!

Ekvador'da Belediye Başkanlarına yönelik silahlı saldırı. Detaylar haberimizde...

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da son 2 günde yaşanan trajik olaylarda, iki belediye başkanının silahlı saldırılar sonucu yaşamını yitirdiği açıklandı. Saldırıyı kim düzenledi? Olay nasıl gerçekleşti? İşte detaylar...  

Belediye Başkanlarına Silahlı Saldırı!

Ekvador Belediyeler Birliği (AME) tarafından yapılan açıklamaya göre, El Oro eyaletine bağlı Portovelo kasabasının Belediye Başkanı Jorge Moldonado, bir tetikçinin silahlı saldırısına maruz kaldı ve hastanede hayatını kaybetti. Bu acı olayla birlikte son 2 günde iki belediye başkanının benzer şekilde öldürüldüğüne dikkat çekildi.

Açıklamalara göre, And eyaletine bağlı Azuay kasabasının Belediye Başkanı Camilo Ponce Enriquez ise 17 Nisan'da gerçekleşen bir silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Ekvador basınında yer alan haberlere göre, her iki belediye başkanının da yasa dışı madencilik faaliyetlerinde bulunan suç çeteleri tarafından hedef alındığı belirtiliyor.

Ekvador'da yaşanan bu olaylar, ülkedeki güvenlik krizini bir kez daha gündeme getirdi. Daha önce de benzer olaylarla sarsılan Ekvador'da, geçtiğimiz aylarda San Vicente kentinin Belediye Başkanı Brigitte Garcia ile Bölge İletişim Direktörü Jairo Loor'un suikast sonucu hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Garcia ve Loor'un ölümü, ülkenin en genç belediye başkanı olan 26 yaşındaki Garcia ile Loor'un seyahat ettikleri araçta ölü bulunmasıyla gerçekleşmişti.

Ülke genelinde artan güvenlik endişeleri nedeniyle Ekvador hükümeti, 9 Ocak tarihinde "Fito" lakaplı çete lideri ile birkaç mahkumun hapishaneden kaçması ve polis araçlarına bombalı saldırılar düzenlenmesi üzerine olağanüstü hal ilan etmişti. Ancak, OHAL ilanının ardından suç örgütlerinin polis kaçırma ve araçları ateşe verme gibi eylemleri devam etmişti.

Yaşanan bu son olaylar, Ekvador'daki güvenlik durumunun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne sererken, yetkililerin olayın ardındaki detayları araştırmaya devam ettiği belirtildi. 

20 Nis 2024 - 21:01 - Gündem