ABD'deki Valiler Ayaklandı

ABD'de Volkswagen işçileri sendikalaşma kararı aldı. Üye sayıları kaç detaylar haberimizde...

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Geçen yılki grevlerin ardından, sendika rüzgarı ABD'nin güney eyaletlerine de sıçradı.

Volkswagen'in Tennessee eyaletindeki Chattanooga kentinde bulunan fabrikasında çalışan işçiler, Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) sendikasına üye olma kararı aldı.

Oylamaya fabrikadaki 4 bin 300 işçinin yüzde 84'ünün katıldığı ve yüzde 73'ünün sendikalaşma yönünde oy kullandığı belirtildi. UAW sendikası, bu sonucu "tarihi bir zafer" olarak nitelendirerek, güney eyaletlerindeki yabancı sahipli fabrikalarda örgütlenerek üye sayısındaki düşüşü tersine çevirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Sendikanın bundan sonraki hedefi, Mercedes, Hyundai, Honda, Toyota, Tesla, BMW ve Kia fabrikalarında örgütlenmek.

Otomobil Sektöründe de Dİkkat Çekiyor

Sendikalaşma kararı, ABD'deki otomotiv endüstrisinde önemli bir dönemeç olarak değerlendiriliyor. Özellikle son yıllarda sendikalaşma hamlelerinin artması, Starbucks ve Amazon gibi şirketlerdeki girişimlerin yanı sıra otomotiv sektöründe de dikkat çekici bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Ancak sendikalaşma hamlesi, Tennessee'nin yanı sıra diğer güney eyaletlerinin valilerinin tepkisini çekti. Güney eyaletleri valileri, sendikalaşma hamlesine karşı bir bildiri yayımlayarak işçileri tehdit etti ve "başarılı bir sendikalaşma hamlesi büyümeyi durduracaktır" dedi.

Başkan Joe Biden ise Volkswagen işçilerini tebrik ederken, sendikalaşmaya karşı çıkan eyalet valilerine tepki gösterdi. Biden, işçilerin sendikalaşma hakkını kullanmalarından korkulacak bir şey olmadığını vurguladı.

Volkswagen'in Chattanooga fabrikasında saatlik ücretler 25 ila 34 dolar arasında değişirken, işçilerin yıllık ortalama ücreti fazla mesai ve bonuslarla birlikte yaklaşık 70 bin doları buluyor. Detroit'teki UAW'ın örgütlü olduğu fabrikalarda ise saatlik ücretler 40 doları aşabiliyor ve birçok işçi fazla mesai ve bonuslarla birlikte yılda 100 bin doların üzerinde kazanıyor.

Sendikalaşma hamlesi, Detroit ile güney eyaletleri arasındaki ücret farkının kapanmasını da beraberinde getirebilir. 

# bir

20 Nis 2024 - 20:40 - Gündem