Kahverengi Kokarca İstilası Bu Sene de Tehdit Ediyor!

Kahverengi kokarca istilası geçen yıl olduğu gibi bu sene de devam ediyor. Tarım ve Orman Müdürlükleri ile İlçe Ziraat Odaları üreticileri bilgilendiriyor ancak istila bazı bölgelerde önlenemiyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Geçen yıl fındık başta olmak üzere birçok ürüne zarar vererek bölgedeki üreticileri alarma geçiren kahverengi kokarca böceği bu sene de istilasını sürdürüyor.

Tarım ve Orman Müdürlükleri ile İlçe Ziraat Odaları tarafından üreticilere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılmasına rağmen, bazı bölgelerde istilanın önüne geçilemiyor.

Kış aylarını evlerde, kilerlerde ve köşe bucak her yerde saklanan kahverengi kokarca böceği, havaların ısınmasıyla birlikte yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı. Uzmanlar, bu böceklerden kurtulmak için ilaçlamanın son derece önemli olduğunu vurguluyor.

Yetkililer Üreticileri Uyardı

Tarım ve Orman Müdürlükleri ve İlçe Ziraat Odaları, kahverengi kokarca istilasına karşı üreticileri bir kez daha uyardı. Yetkililer, düzenli olarak ilaçlama yapılması, zararlı böceklerin görüldüğü alanlarda derhal müdahale edilmesi ve temizlik kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

20 Nis 2024 - 23:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu