Tehlike Kapıda: 150 Bin Ton Fındık Zararı Olabilir

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, istilacı kahverengi kokarcanın bölgede yayılarak tehdidini artırdığını belirterek, fındık üretiminde büyük bir zararın kapıda olduğunun altını çizdi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Karadeniz bölgesinde fındık bahçelerine dadanıp, suyunu emerek bitkiye zarar veren ' Kahverengi Kokarca' adlı böcek, bu yıl bahçelerde erken görülmeye başlandı. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, istilacı türün bölgede yayılarak tehdidini artırdığını belirterek, fındık üretiminde büyük bir zararın kapıda olduğunu vurguladı.

Arslantürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kokarca istilasının fındık bahçelerinde ciddi zararlara yol açabileceğini ve bu yıl erken bir şekilde görülmeye başlandığını belirtti. Sıcaklıklardaki ani artışın da kokarca istilasını hızlandırdığını dile getirdi.

Özellikle fındık üretiminde önemli bir konumda olan Karadeniz'de, kokarca istilasının yayılması durumunda 150.000 ton civarında bir fındık zararının olabileceğine dikkat çekti. Arslantürk, bu durumun fındık üreticileri için ciddi bir ekonomik kayıp anlamına geldiğini ve önlemlerin acil olarak alınması gerektiğini vurguladı.

Biyolojik mücadelenin yetersiz kaldığını ifade eden Arslantürk, "Bu dakikadan itibaren kimyasal mücadeleden başka çaremiz yok" dedi. Üreticilerin bahçelerinde kokarca tespit etmeleri durumunda hemen ilgili kurumlara bildirmeleri ve gerekli mücadele yöntemlerini uygulamaları gerektiğini belirtti.

Karadeniz'de fındık üretiminde önemli bir yer tutan bu istilaya karşı mücadelenin hızla ve etkili bir şekilde sürdürülmesi gerektiği vurgulanırken, fındık üreticileri de bu konuda bilinçli ve tedbirli olmaya çağrılıyor. Ordu’daki üreticilerin de gerekli ilaçlamaları yapmaları konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor.

20 Nis 2024 - 20:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak