Uçağa Bulut Engeli!

CB bulutlarına yakalanan Pegasus Hava Yolları'na ait yolcu uçağı, havada 1 saat tur attıktan sonra Ordu Giresun Havalimanına iniş yapabildi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Ordu Giresun Havalimanı'na gelmekte olan Pegasus Hava Yolları'na ait yolcu uçağı Ordu Giresun Havalimanı üzerinde CB bulutlarına yakalandı. CB bulutları nedeniyle iniş yapamayan uçak havalimanı üzerinde tam bir saat tur atmak zorunda kaldı.

Bulutların etkisini kaybetmesiyle birlikte Pegasus Hava Yolları uçağı sorunsuz şekilde inişi gerçekleştirdi. Saat 21.05'de inmesi planlanan uçak havada bir saat tur attıktan sonra saat 22.05'de inebildi. Uçağın havada bir saat süreyle tur atmasını nedeniyle yolcuların panik yaptığı bildirildi.

Öte yandan THY İstanbul uçağı Ordu Giresun Havalimanı üzerinde CB bulutlarının görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yapmak zorunda kaldı. THY uçağı Ankara'da 2 saat bekledi.

Ordu Giresun Havalimanı üzerinde CB bulutlarının dağılmasından sonra THY uçağı saat 22.30'da Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Ordu Giresun'a gelmek için havalandı.

THY'nin Ordu Giresun'dan Yeni İstanbul Havalimanı'na saat 20.25'de yapacağı TK 2853 sefer sayılı uçuşun gece saat 24.00 sularında gerçekleşebileceği bildirildi.

CB Bulutu Nedir?

Kümülonimbus, aynı kümede (alçak) yer alan kümülüs bulutunun dikey olarak gelişerek büyümesiyle oluşan konvektif fırtına bulutudur.  Kümülonimbus bulutları genellikle gök gürültülü hadiselere neden olur. CB bulutu, uçaklar için tehlikeli kategoride yer alan bulutlardır.

19 Nis 2024 - 19:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak