Çamaş Belediyesi'nde Borç Tartışması

Çamaş Belediye Başkanı Leyla Çıtır, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'den aday olarak seçimi kazanmasının ardından belediyenin borç durumunu açıkladı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Çamaş Belediye Başkanı Leyla Çıtır, belediyenin 20 milyon 364 bin TL borcu olduğunu belirtirken, bu borcun eski başkan Mahmut Ayparçası tarafından seçim kampanyası için kullanıldığını iddia etti.

Ancak eski başkan Mahmut Ayparçası, Çıtır'ın açıklamalarına tepki gösterdi. Ayparçası, 2019 yılında göreve geldiklerinde devraldıkları toplam 11.5 milyon TL borcun bugünkü değerinin 115 milyon TL olduğunu ifade etti. Bunun sebebi olarak da fiyatların on kat artmasıyla birlikte borcun da arttığını dile getirdi. Ayparçası, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“O gün, bir metreküp beton 300 TL idi. Bu gün ise bir metreküp beton 3.000 TL’dir. Yani fiyatlar on kat artmıştır. Bizim o gün devraldığımız borç, bu günkü para ile 115 milyondur. İddia edildiği gibi, bizde 20 milyon borç bırakmışız. Bu borcun bir kısmı da geçmiş yıllardan kalan, ödenemeyen borçlardır. Bizim bıraktığımız borç yaklaşık 15 milyondur. Biz, bize bırakılan 115 milyon borcu, 15 milyona düşürdük. Yani onda bire düşürdük. Bu borcun 10 milyonu da yol malzemesi borcudur. Yeni yönetim, Aldığımız krediyi esnafa ödemediğimizi iddia ediyorsunuz. Nereye ödediğimizi açıklayın. Bu paranın nereye ödendiğini siz muhasebe memuru olarak bilmiyor musunuz? Ödeme belgelerini çıkarın. Böyle sorumsuzca bir açıklamayı nasıl yaparsınız? Sizi şiddetle kınıyorum.”

.

19 Nis 2024 - 14:10 Ordu- Siyaset

Mahreç  Nergis Kobak