“Ölümcül Isırık”

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; “Keneleri asla kendiniz çıkarmayın. Vücudunuzda keneye rastlarsanız hemen bir sağlık kuruluşuna gidin, riske girmeyin” dedi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu’da bahar aylarının gelmesiyle her tarafın yeşillenmeye başladığını aktaran Coşkun, bu yeşilliklerle beraber gelen en büyük tehlikelerden bir tanesinin kene ısırması olduğunu söyledi.

Keneler yoluyla bulaşan zoonotik enfeksiyona yol açan bir viral hastalık olan Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) ile ilgili uyarılarda bulunan Dr. Coşkun, “Keneler, genellikle kalem ucu büyüklüğündedirler. Konakcının kanını emdikçe şişer ve fındık büyüklüğü kadar ulaşabilirler. Keneler sıcakkanlı hayvanların ve insanların kanını emerek beslenirler. Birçok vakada kene ısırığı zararsız olsa da ısırığa karşı alerjik tepkime durumunda veya evcil hayvanlar ile insanlara geçirebilecekleri viral (Kırım Kongo Kanamalı Ateşli Hastalık) nedeniyle kene ısırığı ölümcül de olabilir. Kene, virüs taşıyabilir. Bu tehlikeli ve ölümcül virüstür.

Hastalık ülkemizde, başlıca hastalık etkenini taşıyan kenenin tutunması veya bununla temas sonucunda bulaşmaktadır. Bunun yanı sıra hastalık viremik dönemdeki hayvanların veya hasta kişilerin kan, doku, vücut çıkartılarına korunmasız temasıyla da bulaşabilir. Yani çok tehlikeli bir bulaştırıcılığa sahiptir. İnkübasyon süresi kene tutunmasından sonra genellikle 1-3 gün, en fazla 9 gün olabilmektedir. Enfekte kan, vücut sıvısı ve diğer dokularla temas sonrasında 5-6 gün; en fazla ise 13 gün olabilmektedir. Hastalığın tedavisinin esasını destek tedavisi seçenekleri oluşturmaktadır. Bugün için hastalıktan korunmaya yönelik etkinliği kanıtlanmış bir aşı veya etkene spesifik bir ilaç bulunmamaktadır. Ülkemizde hastalığa karşı aşı geliştirme çalışmaları devam etmektedir.”

“Ölümcül Isırık”

“Gizli Kan Emiciler”

Kenelerin vücudun sıcak, nemli bölgelerini tercih ettiğine değinen Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir kene vücuda bulaştığında, koltuk altlarına, kasık bölgelerine, saçlı ya da yoğun kıllı bölgelere göç ederler, yerleşirler, ısırıp kan emmeye başlarlar. Kenelerin kan emme sırasında tükürük bezlerinden salgılanan birçok zehirli madde, sinir sistemi bozukluklarına yol açar. Sinir uyarıları beyine gidemez. Bu zehirli maddeler sinir uyarılarının çevresel sinirler ve omurilik üzerinden beyne iletilmesini engeller. Kene, günlerce saklı kalabildiğinden, belirtilerin nedeninin uzun süre anlaşılmadığı vakalar mevcuttur. Ancak ciltte bir kene bulunması yaygındır. Çünkü keneler bir defa ısırdıktan sonra tamamen dolana kadar nadiren yerlerinden kımıldarlar. İnsan vücudundan 10 gün süreyle kan emebilen keneler, bu süre sonunda kendilerini tamamen doldurmaları sonucu konaklarını bırakarak ayrılabilirler.”

“Hekimden Başkası Çıkartmasın”

Vücudun herhangi bir yerinde kene görülmesi durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğinin altını çizen Coşkun; “hekim tarafından usulüne uygun olarak çıkartılmalıdır. Vatandaşlarımız keneyi vücuttan kendileri çıkarmaya çalışırsa, kenedeki enfeksiyonu olduğu gibi vücudumuza alırız ve ortaya tehlikeli bir durum çıkar. Keneyi gördüğünüzde hemen bir sağlık kuruluşuna gidin.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

19 Nis 2024 - 13:40 Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul