Melocanlar Tezgahta

Ordu mutfağında turşu, kavurma gibi farklı şekillerde tüketilebilen melocan, diğer adıyla diken ucu, İlkbaharın gelmesi ile tezgahlardaki yerini aldı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Orduluların vazgeçilmezlerinden olan ve damak tadına hitap eden melocanı toplamak için kırsal kesimde vatandaşlar dikenlerin içinde büyük bir uğraş veriyor.

Diken uçlarında görülmeye başlanan melocanları vatandaşlar toplamaya başlarken, pazar tezgahlarındaki yerini de aldı.

İlkbaharda sarmaşık dikenlerin ucundaki sürgünün toplanmasıyla elde edilin Melocan bitkisi, doğadan toplanarak pazarlarda satışa sunuluyor. Melocanın kilogramını pazarda 130 liradan satılıyor.

Kavrularak ya da haşlanarak tüketilen melocanın turşusu da Ordulu vatandaşların tercih ettiği yöntemler arasında yer alıyor.

Turşu ve konserve olarak da tüketildiği gibi soğanla kavrularak, süzme yoğurt üzerine içine kırmızı, kara biber ve sumak ile saf zeytinyağı ile kavrularak da servisi oldukça lezzetli olan meleocan otunun tükrük bezini de çalıştırdığı öğrenildi.

Sağlık açısından da faydalı olduğunu düşünülen melocanın; terlemeye, cilt hastalıklarına, romatizmaya iyi geldiği, kanı temizlediği belirtiliyor.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

19 Nis 2024 - 11:50 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak