"Kokarcaya Karşı Kitlesel İlaçlama Şart!"

Fatsa Kaymakamı Avni Kula başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Kahverengi Kokarca ile mücadelede atılan adımlar ve önümüzdeki süreç ele alındı.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
"Kokarcaya Karşı Kitlesel İlaçlama Şart!"
"Kokarcaya Karşı Kitlesel İlaçlama Şart!"
Haber albümü için resme tıklayın

Fatsa Kaymakamı Avni Kula başkanlığında, İlçe Tarım Müdürü Vedat Aydoğan’ın sunumuyla kahverengi kokarca mücadelesi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Belediye Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Kaymakam Avni Kula, Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, resmi kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.

"Mücademiz Sürecek"

Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Hafızoğlu’nun selamlama konuşmasından sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar şuanda en önemli gündemlerinin Kahverengi Kokarca ile mücadele olacağını daha önce de söylediğini belirterek, “Kahverengi Kokarca’nın geçen yıl ki zararlısını herkes gördü. Kışa girmeden önce de yapılan ilaçlamaların meyvesini şu an biz sahada çok net bi şekilde görebiliyoruz. Özellikle kışlık dönemde evlerin işte yerleşim yerlerinin, Kokarcanın kışı geçireceği yerlerin ilaçlanması gerekiyordu. Bir çok muhtarımız buna öncülük etti, Ziraat Odamızda İlçe Tarım Müdürlüğümüz bu konuda önemli çalışmalar yaptı.

Gerek vatandaşlarımız, gerekse kitlesel ilaçlama noktasında muhtarlarımız buna öncülük etti ve kışa girmeden önce çok başarılı bir süreç geçirmiştik. Şimdi aynı dönem bu Mayıs ayı ilaçlaması çok önemli. Burada biraz kitlesel bir ilaçlanma yapılması lazım yani sadece bir kişinin 2 kişinin ilaçlama yapmasıyla çözülebilecek bir durum değil. Özellikle geçen yıl vatandaşlarımız gerek ürün kaybı noktasında gerekse randıman kaybı noktasında hep beraber bu zararlılığın ne denli tehlikeli bir zararlı olduğunu hep beraber gördük. Eğer hep beraber bu hassasiyeti gösterip de vatandaşımızı da bu duyarlılığı oluşturamazsak ilerleyen günlerde çok daha sıkıntılı süreçler bizleri bekliyor.” dedi.

"Çalışmalarımızın Faydasını Görüyoruz"

Kaymakam Avni Kula ise yaptığı konuşmada, Kahverengi Kokarca ile ilgili şu an yüzde yüz bilgiye hakim olunmadığını ifade ederek, “Bunu kabul etmek lazım ama mücadeleyi sürdürmek üzerimize düşeni yapma konusunda kararlıyız. Daha önce evlerin ilaçlanmasıyla ilgili Belediyemiz ve Ziraat Odamız ücretsiz ilaç desteğinde bulundu. Geçen yıl yapılan çalışmaların faydasını görüyoruz. Ben gayretlerinden dolayı tekrar Ziraat Odamıza, Belediye Başkanımıza ve İlçe Tarım Müdürlüğümüze kokarca ile ilgili yapılan mücadelede yaptıkları çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kaymakam Avni Kula ve Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar’ın konuşmalarının ardından İlçe Tarım Müdürü Vedat Aydoğan ve Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu Kahverengi Kokarca ile mücadele konusunda bilgilendirme yaptı. 

18 Nis 2024 - 21:09 - Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz