Üreticiler İsyanda: Fındık Kurtarmıyor!

Ordu’da fındık üreticileri masrafların fazla olmasından dolayı bakımlarını kendi yaptıkları halde fındık fiyatlarının kurtarmadığını söylüyorlar. Fındık için desteğin arttırılmasını isteyen üreticiler, masraflarını yüksek olmasından şikayetçi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Fındığın en fazla üretildiği il konumunda olan Ordu’da üreticiler, fındık fiyatlarının masraflarını kurtarmadığını söylediler. Fındık üreticilerinin çoğu fındıktan kar elde etmek için işçiliğini ve bakımlarını kendileri yapıyor.

“Fındık Zarar Ettiriyor”

Bahçe bakımlarını kendisinin yaptığını belirten Ordulu fındık üreticisi Şener Şahinkaya, “Fındık bahçesinin bakımlarını kendim yapıyorum. Ancak bakımını kendim yaptığım halde fındık fiyatı kurtarmıyor. Günlük yevmiyesi Bin 500 lira oluyor ve bununla da bitmiyor. Gübresi, dayıbaşı vesairesi var. Dolayısıyla fındık zarar ettiriyor” diyerek açıkladı.

Üreticiler İsyanda: Fındık Kurtarmıyor!

“Kendi Başına Kurtarmıyor”

Sadece fındıkla geçinilmediğinin altını çizen Ordulu fındık üreticisi Şahin Kuzu da, şunları söyledi; “Fındığın bakımlarını kendim yapıyorum. Ben yapmasan bir adamın yevmiyesi Bin 500 lira oluyor. Gelenin yemesi içmesiyle birlikte Bin 700 lirayı buluyor. Kendimiz çalıştığımız halde kurtarmıyor. Fındık kendi başına kurtarmıyor. Bir emekli maaşı ve fındıkla zor geçiniyoruz. Onu da işçiliğini kendimiz yaptığımız için.”

Özel Haber: Soner Özdemir

18 Nis 2024 - 16:40 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir