“Alan Bazlı Destek de Unutuldu”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, hükümetin üreticiler için alan bazlı destek ödemelerini unuttuğunu belirterek, “Derhal fiyatı revize ederek, güncel koşullara uyarlayarak dönüm başına en az 1000 TL olacak şekilde ödemeyi yapın.” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, hükümetin fındık üreticileri için alan bazlı destek ödemelerini göz ardı ettiğini vurgulayarak, “Derhal fiyatı revize ederek, güncel koşullara uyarlayarak dönüm başına en az 1000 TL olacak şekilde ödemeyi yapın” çağrısında bulundu.

“10 Yıldır Aynı”

Adıgüzel, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: "Fındıkta alan bazlı gelir desteği dönüm başına 170 TL ve 10 yıldır değişmedi. 2014 yılına gelene kadar her yıl artış yapılıyordu. O günden bugüne tek kuruş artış yapılmadı. 2014 yılında 1 dolar 2.2 TL idi. 170 TL ile 77 dolar alınabiliyordu. Bu hesapla bugün gelir desteği en az 2.500 TL olması gerekir. Yine o gün 30 kilogram fındık ediyordu. Fındık hesabından da dönüm başına en az 3.500 TL gelir desteği olması gerekir.

“Bu Parayla Bir Öğün Yemek Bile Yenmez”

Ancak hala daha 170 TL. Bu parayla bir öğün yemek dahi yiyemezsiniz. Bugünlerde fındık üreticisi bahçeye girdi, ilaçlama yapıyor, gübre atıyor. Ayrıca bu yıl kokarca zararlısına karşı mücadelede masrafı olacak. Üreticinin paraya ihtiyacı var. Fakat bu sene ne yaptılar biliyor musunuz? Bu sene o desteği ödemeyi de unuttular. Bu yıla gelene kadar her sene en geç 7 Nisan’da ödenirdi. 10 gün geçti, seçimler geçti, bayram geçti fakat hükümet o 170 TL’yi ödemeyi de unuttu.

En Az 1000 Lira

Derhal fiyatı revize ederek, güncel koşullara uyarlayarak dönüm başına en az 1000 TL olacak şekilde ödemeyi yapın. Fındık üreticisi en azından gübre ve ilaç masraflarını buradan çıkarabilirsin."

18 Nis 2024 - 16:15 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak