Fındık Fiyatı Tepkisi: İhracatçılara Yaradı!

TMO’nun 130 liradan fındık satışına tepki gösteren Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, “İhracatçıların değirmenine su taşıdı” diyerek ihracatçılara yaradığını vurguladı.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

TMO’nun elindeki 2022 yılı mahsulü fındığı 124, 2023 fındığını ise 130 liradan satışa çıkarması sonrasında tepkiler de gecikmedi.

“Komik Bir Rakam”

‘TMO'nun yaptığı 130 liradan fındık satış kararı beni bir ziraat odası başkanı olarak üzmüştür’ diyen Aydın, “Niye? Altyapısı nedir bunun? Çünkü serbest piyasada kısa vadede de olsa fındık kantar üstü tabirle 145 lirayı gördü. TMO’nun açıkladığı fiyat önümüzdeki sezonun taban fiyatını etkileyecek. Fındığın maliyeti geçen sene 85-90 liraydı. Bu yıl kaç lira olacak? Otomatik olarak 150-160 lira olacak. Geçen yıl azotlu gübre 4.5-5 bin liraydı. Bu yıl 11-12 bin lira. Yavaş salınım gübre 12 bin liraydı. 24-25 bin lira bandına çıktı. Mazot 20 liraydı, 46 liraya yükseldi. Şimdi giderlerin hep artmış ama sen fındığı komik bir rakama satışa çıkarıyorsun.” şeklinde konuştu.

“İhracatçılara Yaradı”

TMO’nun satış fiyatının yanlış olduğunu aktaran Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, sözlerini şöyle tamamladı; “TMO nedir? TMO, çiftçiyle serbest piyasa arasında garantör olan devlet destekli bir kurumdur. Burada birinci amacı kâr gütmek değil. Çiftçiye destek olmaktır. Bunun birinci ayağı da ilk taban fiyatı belirleyecek olan satış 130 lira olmamalıydı. TMO’nun satış fiyatı konusunda benim beklentim 165 liraydı. Ancak TMO çok düşük bir satış kararı aldı. Maalesef üzücü bir rakam. Bu satış rakamıyla birlikte ihracatçıların değirmenine su taşımış oldular. İhracatçıya yarayan bir iş oldu. Her sene aynı oyun. TMO'nun elinde 70 bin tona yakın fındık vardı. İhracatçı bunu her sene ne yapıyor? Nasıl olsa TMO'nun elindeki fındık kalite, birinci sınıf fındık, ben bunu er geç alırım diyor. Şimdi öyle de oldu. İhracatçılar, açıklarını TMO'nun elindeki fındık ile kapatıyor. Yani bir ihracatçı para kazanacaksa çiftçinin elinden bu rakamlara alacak. TMO’nun üreticiden ucuza aldığı fındığı uyguna kapatmak doğru bir durum değil.”

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru ( Özel Haber)

18 Nis 2024 - 15:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru