Tezgahlarda Bolluk Devam Ediyor

Balık av sezonu kapandı ama Ordu’daki balıkçıların tezgahlarında mezgit, barbun, istavrit ve havuz balıklarıyla yerlerini korumaya devam ediyor.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Havaların ısınması ile denizlerdeki balık sayısının hızla azalması beklenirken tezgahlardaki balık çeşitliliğinin hiç azalmaması ise dikkatlerden kaçmadı.

Bu sezon av yasağının kalkmasıyla birlikte balıklar uygun fiyata satışa çıksa da zaman zaman balığın az olması fiyatları yükseltti. Sezonda palamut balığının az olması, hamsinin ise yeterli şekilde tezgaha gelemediğini söyleyen balıkçı esnafları, vatandaşların en çok istavrit ve mezgit satın aldığını dile getirdi.

Balık sezonu sona erdi diye tezgahları boş sanan vatandaşlar, tezgahlardaki bol balığı görünce ilk iş olarak sevdikleri balıkları satın aldılar.

“Tezgahlar Boş Kalmadı”

Balık sezonunun sona ermesine rağmen tezgahların boş kalmadığını aktaran balıkçı esnafı Ferhat Dönek, “Av sezonu 15 Nisan’da sona erdi. Ancak bu yasak büyük gırgırlar için geçerli. Yerli balıkçılarımız hala ava devam ediyor. Tezgahlarımızda bolca mezgit var. Barbun bu ara çok çıkmıyor. İstavrit de tezgahımızdan eksik olmuyor. Balık yemeyi seven vatandaşlarımızı boş çevirmiyoruz. Her gün tezgahımızda taze balık oluyor. Müşterilerimiz bu durumdan memnun. Bizde onları memnun etmek için işimizin başındayız.” dedi.

Balık fiyatlarından da bahseden Dönek, şu bilgileri verdi: Mezgit 140, barbun 300, istavrit 150, ala dana 150, levrek 250, alabalık 130, çupra 250, kalkan 1000 lira.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

18 Nis 2024 - 14:50 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak