"Mobilya Sektöründe Kayıt Dışı İşlemler Var"

Ordu Marangozlar, Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sefa Duran, mobilya sektöründe kayıt dışı çalışanların sayısının arttığını dile getirdi ve bu duruma el atılmasını istedi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Ordu Marangozlar, Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sefa Duran, mobilya sektöründe yaşanan kayıt dışılığın sektöre ve vatandaşlara olan olumsuz etkilerini vurguladı. 

"Sektörde Düzensizlik Var"

Duran, sektörde vergi mükellefi, oda kayıtlı ve iş yeri kirası ödeyen esnafların yanı sıra SGK'sını düzenli ödeyenlerin varlığına rağmen, kayıt dışı çalışanların sektördeki en büyük sorunlardan biri olduğunu belirtiyor. Bu kişilerin iş yeri olmadan tamamen kayıt dışı olarak çalıştıklarına dikkat çeken Duran, bu durumun sektördeki düzensizliği ve müşterilerin gelecekte mağdur olma riskini artırdığını ifade etti. 

Çözümün ise zor olmadığını vurgulayan Duran, malzemelerin barkodlu sistemle kayıt altına alındığı gibi mobilya sektöründe de benzer bir uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Bu sayede kayıt dışı çalışanların engellenebileceğine ve sektördeki düzensizliğin önüne geçilebileceğine işaret etti. 

Ayrıca, mobilya sektöründe çalışanların "Mesleki Yeterlilik Belgesi"ne sahip olmalarının şart koşulması gerektiğini de vurgulayan Duran, bu uygulamanın sektöre katkı sağlayacağını dile getirdi. 

"Ülke Ekonomisini Olumsuz Etkileyecektir"

Sefa Duran, vatandaşlara da seslenerek, kayıt dışı çalışanlara iş yaptırmamaları konusunda duyarlı olmalarını ve sektörde kayıtlı işletmelere destek vermelerini istiyor. Bu durumun hem ülke ekonomisi hem de vatandaşların bütçeleri açısından önemli olduğunu vurgulayan Duran, ucuz gibi görünen ancak gelecekte sorunlar yaratabilecek işlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. 

18 Nis 2024 - 13:50 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz