Fındıkta Liderliği Kaptırmayalım!

Şili’de yapılan 3. Avrupa Fındık Etkinliği’ne katılan Ordulu fındık ihracatçısı Mehmet Albayrak, fındıkta liderliği kaptırmamak için çarpıcı uyarılarda bulundu.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

3. Avrupa Fındık Etkinliği, Şili’nin Santiago kentinde yapıldı. Türkiye’den yaklaşık 14 bin km uzaklıktaki Şili’de düzenlenen 3. Ulusal Avrupa Fındık Etkinliğinin davetlileri arasında bulunan Ordulu fındık ihracatçısı ve sanayicisi, Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Albayrak, izlenimlerini ve konuşulanları değerlendirdi.

Etkinliğe katılan Ordulu fındık ihracatçısı Mehmet Albayrak, “Fındıkta liderliğimizi sürdürmek için üretim maliyetlerimizi düşürmek, makinalı tarım politikaları geliştirmek  ve dönüm başına üretimi artırmak olmalıdır” dedi.

“32 Saatlik Yolculuğa Değdi!”

 Toplantıda fındık tarımı ve fındığın geleceği ile ilgili çok önemli noktalara değinildiğini belirten Mehmet Albayrak, “Son derece faydalı geçen bu ziyaretimizden öğrendiklerimiz ve gördüklerimiz ile toplam 32 saat süren yolculuğumuza değdi” diye konuştu.

75 Bin Ton Fındık Üretiliyor

Güney Amerika’da Ant Dağları'nın batısında ve Büyük Okyanus'un kıyısında yer alan ve iklim bakımından çeşitlilik gösteren Şili’nin, üzüm, şeftali, kiraz, ceviz avokado gibi ürünlerde dünyanın en önemli tarımsal üretim devleti olduğunu hatırlatan Mehmet Albayrak, şunları ifade etti;

“Şilili meraklı bir çiftçinin fındık bahçesi düzenlemesi ile  şu anda Şili'de 600 üretici 40.000 hektar alanda 70-75 bin ton fındık üretimi yapmaktadır.

Fındık dışındaki tarımsal ürünlerde başardığı endüstriyel devrim, verimli toprak ve devlet desteği ile birleştiğinde ilerleyen yıllarda önemli bir fındık üreticisi komuna gelecekleri açıktır.

Kilo Başına 2,5 Dolar Kazanıyorlar

Şili devleti, tarımsal üretime yoğun bir destek verir. Sulama organizasyonları, güneş enerjisi hibe (%70’e varan) programı, tarım makinaları destekleri ve daha birçok politika ile fındık üretim maliyeti 1-1.4 dolar arasında olup ortalama satış fiyatları ise kg başına 50 randıman için 3,77 civarındadır. Randıman bakımından kıyaslandığında yaklaşık olarak Türkiye fiyatına denk gelen fındık satış fiyatı düşük işçilik maliyetleri, makinalı tarım ve diğer destekler sonucunda Şilili bir üretici bir kilogram fındıktan 2-2,5 dolar civarında bir kar elde etmiş oluyor. Şilili üreticiler genel olarak fındık tarımından ve getirisinden memnunlar. Türkiye’nin yüksek fiyat politikalarından ve Türkiye’de açıklanan fındık fiyatı ile birlikte gelirlerinin artığını ifade ediyorlar.

Amerikalı Üreticiler Memnun Değil

Etkinlik süresince katıldığımız sunumlar ve oturumlar neticesinde Şilili üreteciler mutlu eden fındık fiyatı konusunda Avrupa ve Amerikalı üreticiler için aynısını söylemek zor. Amerika’da mantar zararlıları nedeni ile fındık tarımın olumsuz etkilenmişler. Her 100 Amerikalı fındık üreticisinin 12’si son yıllarda yaşanan olumsuzluklar nedeni ile fındık tarımından çekilmişler. Avrupalı üreticiler ise Türkiye’nin rekabetçi fındık üretim ve pazarlama süreçleri nedeni ile fındıklarını istedikleri fiyattan satamadıkları için memnun değiller.

Makineli Tarım Geliştirilmeli

Türk fındığı hem benzersiz aroması ve kendine has lezzeti ile tarımsal üretimi Devletin teşvikleri ve çiftçilere sağladığı destekler olduğu müddetçe çok uzun yıllar uluslararası rekabet gücünü artırabilir ve sektördeki lider konumunu koruyabileceğini gördük. Fındıkta liderliğimizi sürdürmek için üretim maliyetlerimizi düşürmek, makinalı tarım politikaları geliştirmek  ve dönüm başına üretimi artırmak olmalıdır.”

18 Nis 2024 - 12:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir