Balıkçı Uyardı: Yasaklar Yanlış Anlaşılıyor!

Balıkçı tezgahlarında her mevsim farklı balıkların bulunduğunu açıklayan Ordulu balıkçı esnafı Ferhat Dönek, balık av yasaklarının yanlış anlaşıldığına dikkat çekti.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

15 Nisan’da büyük balıkçı tekneleri için Karadeniz’de av yasaklarının başlamasıyla birlikte Ordu’da balıkçı tezgahlarında deniz balıklarıyla ufak teknelerin tuttuğu balıklar satılacak.

“Av Yasakları Yanlış Anlaşılıyor”

Denizde av yasaklarının başlamasının yanlış anlaşıldığına dikkat çeken Ordu Altınordu ilçesinde balıkçı esnafı Ferhat Dönek, mevsimine göre tezgahlarda balık bulunduğunu açıkladı. Ferhat Dönek, “Genel olarak halkımız arasında balık yasağı girdiği için bir balık yememe davranışı hakim oluyor. Bu çok yanlış bir bilgi. Çünkü ufak tekneler serbest. Av yasağı büyük tekneler için geçerli” dedi.

“Barbun Sezonu Başlayacak”

Ufak teknelerin avlanmaya devam ettiğini söyleyen Dönek, “Şuanda ufak tekneler barbun tutacak. Zaten istavrit, mezgit ve kalkanımız var. Diğer havuz balıklarımız oluyor. 1 Eylül ayına kadar bunlar olacaktır. Şuanda barbunun sezonu başlayacak. Sonrasında ise kefal ve akabinde ise havuz balıklarımız olur. Alabalık, levrek, çupra ve somon bulunur” diyerek açıkladı.

“Bol Olmasını Umuyoruz”

Balık sezonunu değerlendiren Dönek, şunları ilave etti; “Geçen sezon balık biraz zayıf oldu. Palamut ve çinekop olmadı. Vatandaşlar bol miktarda hamsi tüketti. Gelecek sezon ise balığın bol olmasını umuyoruz.”

Özel Haber: Soner Özdemir

18 Nis 2024 - 10:20 Ordu/ Ordu- Gündem