“Fındığı Kurtarmamız Lazım”

Kahverengi kokarcanın önemli bir fındık zararlısı olduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu genelinde gerçekleştirilen mücadele çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Fındığı Kurtarmamız Lazım”
“Fındığı Kurtarmamız Lazım”
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu genelindeki fındık tarlalarını tehdit eden kahverengi kokarca ile mücadelede TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, önemli açıklamalarda bulundu. Kokarca ile mücadelenin 2018 yılından beri yapıldığını belirten Soydan, şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde özellikle geçen yıl sonbaharda görülmeye başlandı. Sonbaharda görülmeye başlamasından dolayı fındıklarda ne gibi bir zarar oluştuğu bahçelerde görülmediği için çiftçi de konudan biraz daha uzak kaldı.

“Fındığı Kurtarmamız Lazım”

“Köylerde Çok Çalışıldı”

Ama sonbaharda özellikle Fatsa, Meşebükü bölgesinde ve Perşembe’nin Medrese Önü bölgelerinde daha fazla görüldü. Tabii kokarca kısa bir zaman sonra kışlaklarına geçti. Yani evlerin samanlıklarına, çatılarına, odunluklar vesaire alanlara geçti.
Buralarda ilaçlamayla ilgili hem Tarım Müdürlüğümüzün hem ziraat odalarımızın, ticaret borsalarının katkılarıyla bir çalışma yapıldı. Özellikle köylerde çok ciddi bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

“Kokarca Bir Anda Yok Olmaz”

Kokarcanın tek seferde yok olmayacağını belirten Soydan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tabii ilaçlama da yapıldı ama bunun bir anda yok olması mümkün görülmüyor.O açıdan şu anda çiftçilerimiz tabii ki yapılan çalışmalar, mücadele bir sonuç vermedi mi diye sormada haklılar. Ama bunun bir defaya mahsus mücadelesinde kokarcayı ortadan kaldırma, yok etme gibi bir mümkünatı görülmüyor. Çünkü sürekli çoğalıyorlar. Şu anda da kışlaklardan çıkma sürecine başladı. Çoğalarak kışlaklardan çıkıyorlar artık. Bununla ilgili olarak artık bir de bahçe ve tarlalarda ilaçlama boyutuna geçiyoruz artık.
Bizim burada ürünü kurtarmamız lazım.

“Fındığı Kurtarmamız Lazım”

“Uzun Vadeli Mücadele”

Uzun vadeli bir mücadele gerektiği belirten Soydan, “Öncelikle ürünümüzü bir an önce kurtarmamız lazım. Onun için bizim hem ziraat odalarının hem tarım müdürlüklerinin vermiş olduğu bilgilendirme açıklamalarının takip edilmesi lazım. Çünkü ilacın uygun dönemde, dozajına göre ve en az 2-3 defa atılması lazım. Atmazsak ürünü kurtaramayacağız. Ürünümüzü kurtarmak için Mayıs başında, özellikle Nisan'ın 20'sinden sonra birinci boy ilaçlamamızı yapmamız gerekiyor.” dedi.

Özel Haber/Nergis Kobak

18 Nis 2024 - 09:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak