Hemofili Nedir?

Hematoloji Uzmanı Dr. Aslı Odabaşı Giden, hemofilinin genetik geçişli kronik bir kanama hastalığı olduğunu belirtiyor.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri

Hematoloji Uzmanı Dr. Aslı Odabaşı Giden, Hemofilinin hayat boyu süren genetik geçişli kronik bir kanama hastalığı olduğunu kaydetti. 

Hemofilinin kanın pıhtılaşmasını sağlayan bazı faktörlerin eksikliği nedeniyle ortaya çıktığını aktaran Giden, “hemofili hastalarında “pıhtılaşma” fonksiyonu yeterli olmadığı için kanamayı durduracak olan pıhtının görevini yapması olumsuz olarak etkilenmektedir. Hemofili A ve Hemofili B olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.” dedi.

Hemofili belirtilerinden de bahseden Dr. Giden, Diş eti ve burun kanamaları, Kolay meydana gelen ve uzun süren cilt morlukları, Yaralanmalar sonrası uzun süren kanama, Kas ve eklem içi kanamaları, Aşı veya enjeksiyon sonrası olağan dışı kanama olduğunu belirtti. 

Testler Yapılıyor

Hemofilinin tanısı nasıl konulduğunu belirten Hematoloji Uzmanı Dr. Aslı Odabaşı Giden, “Kandaki pıhtılaşma sürecini test etmek için koagülasyon testleri yapılır. Erken çocukluk döneminde kolay ekimoz oluşumu, özellikle eklem içi ve kas içi spontan kanamaların varlığı ve girişimler-travma sonrası beklenenden uzun süren kanama öyküsünün varlığı hemofiliyi akla getirmelidir. Kanama bulguların ağırlığı faktör VIII veya IX’un eksiklik derecesiyle doğrudan ilişkilidir.” dedi. 

"Tedavi Yapılabilir"

Giden, sözlerini şöyle tamamladı; “Ağır hemofili hastalığına kökten çözüm, hastaya sağlam gen nakletmek veya genin hastalığa yol açan bozuk kısmını düzeltmektir. Gen naklinde laboratuvarda hazırlanan normal gen, bir taşıyıcıya yüklenerek hastanın karaciğer, kas veya damar hücrelerinin içine yerleştirilmektedir. Tıpta devrimci bir çığır açan bu yeni teknoloji sayesinde gen naklinin yan etkileri olmadan hastalık tümden düzelmiş olacaktır.”

  

17 Nis 2024 - 21:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz