Büyükşehire Çifte Ret!

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesindeki kıyı düzenleme ve deniz dolgusu projesi ve Melet Balıkçı Barınağı projeleri için yaptığı ÇED başvuruları reddedildi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesindeki kıyı düzenleme ve deniz dolgusu projesi ve Melet Balıkçı Barınağı projeleri için ÇED başvurularının reddedildiğini belirtti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda İnceleme Denetleme Kurulu’nda (İDK) 16 Nisan 2024 tarihinde görüşülen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunun değerlendirme toplantısına Ordu Çevre Derneği olarak katıldıkları belirtilen açıklamada, “Ordu Altınordu ilçesinde Taşbaşı, Düz, Şarkiye, Bahçelievler, Durugöl, Akyazı Mahallelerinde kıyı ve deniz dolgusu projesi AK Partili Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ilk Belediye Başkanı Enver Yılmaz zamanında yapılan projeye açtığımız tüm davaları kazanmıştık. Şimdi de yine AK Partili Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler aynı proje için yeniden ÇED başvurusu yaptı. Yine devamında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen Melet Balıkçı Barınağı projesi içinde İDK toplantısı yapıldı. Bu proje için de açtığımız iki davayı kazanmıştık. Bu belgeleri ve bilir kişi heyeti raporlarını sunarak Melet Balıkçı Barına projesinin ÇED başvurusunun da iptalini sağladık. Balıkçı barınağına karşı olmadığımızı, yerinin uygun olmadığını bir kez daha vurguluyoruz. Ankara’da yapılan İDK toplantısına Dernek Başkanımız Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyemiz Avukatımız Haluk Türkmen ve CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de katılarak projenin zararlarını ve daha önceki mahkeme kararlarını sunarak proje için yapılan ÇED başvurusunun reddedilmesini talep eden konuşmalar yapılması sonunda Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin iki projesinin ÇED başvuruları reddedildi.” denildi.

“Kıyılar Betonlaştırılamaz”

Açıklamanın devamında Ordu’nun betonlaştırıldığını da vurgulanarak, “İlimizin her tarafı betonlaştırıldı. Önce şehir içi beton oldu. Yeşil alan kalmadı. Sonra Boztepe Betontepe oldu. Sıra kıyılara ve denize geldi. Buna izin veremeyiz. Yaşanabilir bir şehir istiyoruz. Bu nedenle kim, hangi kurum yaparsa yapsın yaşanabilir bir şehir mücadelemiz hukuksal ve fiili olarak devam edecek.” denildi.

17 Nis 2024 - 19:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir