Üreticilere Mücadele Çağrısı!

Kahverengi Kokarca böceği, fındık tarlalarında büyük bir tehdit oluşturuyor. Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, üreticilere acil önlem çağrısı yapıyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Fındık tarlalarında büyük bir tehdit oluşturan Kahverengi Kokarca böceği, bu yıl da etkisini göstermeye başladı. Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, böceğin fındık hasadı öncesinde daha da fazla zarar verebileceğini belirterek, üreticilere acil önlem çağrısı yaptı.

Geçen yıl fındıkta %20 oranında hasara yol açan Kahverengi Kokarca'nın bu sene de ciddi zararlara neden olabileceği tahmin ediliyor. Şensoy, "Bu böcek istilası bu şekilde sürer ve önlem alınmazsa Karadeniz'de fındık başta olmak üzere sebze ve meyve üretilmesi imkansız hale gelir" diye uyardı.

Fındığın Baş Belası

Şensoy, Kahverengi Kokarca'nın fındık için büyük bir tehdit olduğunu vurguladı. "Geçen sene kahverengi kokarcayla beraber fındık üretimimiz çok tedirgin olmuştu ve Ordu coğrafyamız bir hasar görmüştü. Bu sene gerçekten ne hasar yapacağını hep beraber gözlemleyeceğiz." dedi.

Mücadele Yöntemleri

Kahverengi Kokarca ile mücadelede kimyasal ilaç kullanımı yaygındır. Fakat Şensoy, bu yöntemin her zaman yeterli olmadığını ve yan etkileri olabileceğini de belirtti. Bu nedenle, biyolojik mücadeleye de önem verilmesi gerektiğini savundu.

"Biyolojik mücadelede İtalya'da denenen ve başarılı sonuçlar elde edilen bir yöntem var. Devletimiz de konuyla ilgili önemli çalışmalara yapıyor. Kahverengi kokarca ile mücadelede ilaçlar yeterli olmayabilir. Biyolojik olarak da mücadele etmeliyiz. Çözüm olarak kokarca ile beslenen samuray arı Karadeniz'e salınabilir."

Üreticilere Çağrı

Şensoy, üreticilere Mayıs ayının başından itibaren Kahverengi Kokarca ile mücadeleye başlamaları gerektiğini ve bu konuda Ziraat Odaları ve Tarım ve Orman Müdürlükleri'nden yardım almaları gerektiğini söyledi.

17 Nis 2024 - 11:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu