Selin Bilançosu Açıklandı: 58 Kişi Hayatını Kaybetti!

Ayın başından bu yana devam eden şiddetli yağmurlar felakete yol açtı.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Tanzanya'da ayın başından bu yana devam eden şiddetli yağmurlar felakete yol açtı. Sellerde en az 58 kişi hayatını kaybetti, binlerce ev ve çiftlik zarar gördü.

Kıyı Bölgesinde Seller, Kuzeyde Otobüs Kazası

Şiddetli yağmurlar, ülkenin kıyı bölgesinde sellerin meydana gelmesine neden oldu. Bu sellerde 11 kişi hayatını kaybetti. Yağmurdan ve sellerden en çok etkilenen bölgelerden biri de ülkenin kuzeyi oldu. Cuma günü bu bölgede sular altında kalan bir geçitten geçen bir otobüs kazaya uğradı. Kazada 8 okul çocuğu hayatını kaybetti. Kurtarma operasyonuna katılan bir gönüllü de hayatını kaybedenler arasında yer aldı.

Toplamda 10 Bin Ev ve 76 Bin Çiftlik Zarar Gördü

Seller nedeniyle toplamda yaklaşık 10 bin 839 hane ve 76 bin 698 çiftlik zarar gördü. Hükümet sözcüsü Mobhare Matinyi, "Hükümet, temel yardım sağlayarak ve etkilenenleri kurtararak sellerin etkilerini kontrol altına almak için çalışıyor” dedi ve halkı "önlem almaya" çağırdı.

Yağmurlar Nisan Sonuna Kadar Devam Edebilir

Tanzanya Meteoroloji Kurumu, cuma günü ülkenin 31 bölgesinden 14'ünü yağmur ve rüzgar alarmı altına almıştı. Kuruma göre, şiddetli yağmurlar, Tanzanya'da yağmur mevsiminin zirveye ulaştığı Nisan ayının sonuna kadar sürebilir.

El Nino Olayı da Etkili Olabilir

Bu yılki yağmurlar, Mayıs ayına kadar sürebilecek olan El Nino hava olayıyla da birleşiyor. El Nino, artan sıcaklıkların yanı sıra dünyanın bazı bölgelerinde kuraklığa, bazı bölgelerinde ise şiddetli yağışlara neden oluyor.

Komşu Ülkelerde de Felaket

BM raporuna göre, komşu Kenya'da 9 Nisan'da şiddetli yağmur ve sel nedeniyle en az 13 kişi öldü ve yaklaşık 15 bin kişi yerinden oldu. Doğu Afrika'da bu fenomen yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu.

# bir, devam, yol

16 Nis 2024 - 21:33 - Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun